Beskedet: Här är gröna löftet från (M)

Moderaterna byter färg. Från blått till grönt. Åtminstone när det kommer till miljö- och klimatfrågor. Får M makten ska Linköping styras utifrån 17 olika FN- mål för en hållbar värld – Agenda 2030.

Erik Östman (M) och Stefan Eriksson (M) utlovar hållbarhetsarbete inom alla områden i kommunen om M får makt efter valet.

Erik Östman (M) och Stefan Eriksson (M) utlovar hållbarhetsarbete inom alla områden i kommunen om M får makt efter valet.

Foto: Annika Ekstedt

Linköping2018-05-11 14:28

Att Moderaterna inte är partiet som väljarna främst kopplar till miljöfrågor, erkänner det moderata kommunalrådet Erik Östman. Det var då. Efter valet ska fokus på hållbarhetsmålen vara det som genomsyrar allt arbete i kommunen, oavsett om det rör ekonomi eller sociala strukturer.

– Vi är en kommun som ligger i framkant när det gäller miljöarbete och vi har förutsättningar som få kommuner har, säger han.

Tillsammans med partikollegan Stefan Eriksson, vice ordförande i bygg- och miljönämnden, presenterar han nu det som ska bli Moderaternas linje under nästa mandatperiod. Om M får bestämma, vill säga.

Förutom konkreta förslag som att förbättra trafiksituationen i Linköping – genom att öppna upp Tullbron och Hamngatan, och bygga ut Lambohovsleden och göra klart Ullevileden och förbättra cykellederna – så vill partiet lägga extra krut inom det sociala området.

Det handlar om ökade klyftor, både i hälsa och i kunskap som tillsammans med segregationen utgör det kanske största hållbarhetsproblemet, enligt Östman och Eriksson. Det vill M lägga krut på och för en tid sedan presenterades förslag i den riktningen.

Det handlar också om att se Linköping som den viktiga landsbygdskommun den är. De gröna näringarna är viktiga. Men allt handlar inte om odling och skogsbruk, utan också om möjligheter att förädla jordbruksprodukter i närområdet.

– Vi vill att kommunen ska ha ett strategiskt tänkande kring sitt markägande, säger Stefan Eriksson.

Linköpings kommun äger cirka 65 000 hektar mark. En del är utarrenderat, mycket är bebyggt och en del är reserverat för framtida satsningar.

– Det finns mark som vi tror kan nyttjas av en annan ägare, säger Stefan Eriksson.

Allt för att Linköpings inte ska vara ett hinder i utvecklingen inom jordbruk och skogsbruk

Lätt att vara klimatsmart, ska det också bli med ett M-styre, är löftet. Fler laddstolpar, utveckla återvinningsstationerna och utöka öppettiderna, underlätta investeringar i solenergi och förbättra plastinsamlingen är några konkreta förslag.

Det väljarna däremot inte ska få är satsningar på symbolfrågor. Satsningen på elcyklar som den nuvarande majoriteten drivit genom är ett sådant exempel, säger de.

– Fyrtio miljoner är helt oansvarigt användande av skattemedel som inte ger några klimateffekter att tala om, säger Erik Östman.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!