Avslöjades av immiga bilrutor

Polismannen lade märke till att en bil hade ovanligt immiga rutor. Det ledde till att en 37-årig man kunde avslöjas på bar gärning med att försöka stjäla en bil.

En man har dömts till fängelse efter en trafikolycka på E4 i Ödeshögs kommun.

En man har dömts till fängelse efter en trafikolycka på E4 i Ödeshögs kommun.

Foto: Arkivbild

Linköping2018-02-16 09:00

Det var den 15 november förra året som en polispatrull patrullerade i Skäggetorp. När poliserna passerade en parkeringsplats lade de märke till en parkerad bil med ovanligt immiga rutor. Poliserna bestämde sig för att undersöka saken närmare och öppnade snabbt passagerardörren. Inne i bilen befann sig en 37-årig man som låg över förarplatsen. Ett antal elsladdar hängde lösa i bilen. Mannen hade på sig en skruvmejsel och en tång.

37-åringen, som vid tillfället var påverkad av amfetamin, åtalades för försök till tillgrepp av fortskaffningsmedel. Han nekade till brott under rättegången. Linköpings tingsrätt anser dock att det är bevisat att 37-åringen hade för avsikt att stjäla bilen. Påföljden blev skyddstillsyn.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om