Åklagaren: Klisterlapp på skosula avslöjade tjuv

Den 38-årige mannen bröt sig, enligt åklagaren, in på en byggarbetsplats i Linköping och stal verktyg till ett värde av närmare 160 000 kronor. En klisterlapp på skosulan avslöjade honom.

På 38-åringens skosula hittade polisen en klisterlapp som tros ha fastnat i samband med ett inbrott på en byggarbetsplats. (Bilderna är hämtade ur förundersökningen.)

På 38-åringens skosula hittade polisen en klisterlapp som tros ha fastnat i samband med ett inbrott på en byggarbetsplats. (Bilderna är hämtade ur förundersökningen.)

Foto: Polisen

Linköping2020-12-30 09:00

Det var under natten till den 8 december i år som det upptäcktes att det skett ett inbrott på en byggarbetsplats på Industrigatan. Gärningsmännen hade tagit sig in på arbetsplatsen genom att såga upp ett hål i en plywoodvägg. 

undefined
Gärningsmännen tog sig in på byggarbetsplatsen genom att såga upp ett hål i en plywoodvägg. (Bilden är hämtad ur förundersökningen.)

Vid inbrottet stals verktyg och maskiner till ett värde av cirka 158 000 kronor. Polisen misstänker att flera personer deltog i stölden. 

Redan samma morgon gjorde polisen en husrannsakan hemma hos en 38-årig man som misstänktes ha deltagit i inbrottet. I lägenheten hittades ett stort antal verktyg och 38-åringen greps. När mannen skulle klä på sig i hallen såg en av poliserna att han hade en klisterlapp under sin ena skosula. 38-åringen slet snabbt bort klisterlappen. 

Polisen tog klisterlappen i beslag och kunde senare konstatera att samma typ av klisterlapp hade använts för att märka verktyg på byggarbetsplatsen. 

I förhör har 38-åringen, som sedan tidigare är känd av polisen, nekat till brott. Att klisterlappen skulle ha fastnat på hans sko i samband med inbrottet har han tillbakavisat. 

– Den (klisterlappen) är väl slängd någonstans och jag har varit ute och gått, säger 38-åringen i förhör. 

Mannen, som nu har åtalats för stöld, sitter häktad i väntan på rättegång i Linköpings tingsrätt. Under rättegången kommer polismannen som upptäckte klisterlappen att vittna om sina iakttagelser. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!