Samtliga familjer som blivit sjuka uppger att de badade vid Sturefors 13 augusti. 2-3 dagar senare insjuknade både barn och vuxna med magsjukliknande symptom.
– Vad jag förstått från de andra familjerna har det här smittat. Hos några familjer fick barnen symptom först, och smittade sedan de vuxna, säger en mamma, vars båda barn var sjuka i flera dagar.
Genom Facebook fick hon kontakt med andra drabbade familjer. Hon har nu upplyst kommunen om att många blivit sjuka. Själv reagerade hon inte på att vattnet såg annorlunda ut, men säger att vissa familjer upplevde en obehaglig lukt.
– Någon beskrev att det luktade extrem äckligt och att det luktade starkt från kroppen efter bad, säger mamman.
Anna-Stina Påledal är vattensamordnare på miljökontoret och bekräftar att hon vet om att flera familjer blivit sjuka.
– Jag vet inte så mycket än. Vi får utreda det här närmare och se om det här har med vattnet att göra eller om det är vanlig magsjuka.
Kommunen, närmare bestämt Idrott och Service på Kultur- och fritidsförvaltningen, tar regelbundet vattenprover på de kommunala badplatserna. Senast 14 juli provtogs Stureforsbadet, då utan anmärkning.
Kommunen provtar för bland annat algblomning och e.coli-bakterier.
E.coli-bakterier är vanlig i mag- och tarmkanalen både hos människor och djur. Vissa varainter kan bilda gifter i tarmen. Bakterien finns hos infekterade idisslande djur. Bakterien kan spridas via avföringen till andra miljöer och på så sätt förorena livsmedelsråvaror – eller badvatten.
Om man sväljer vattnet kan magsjuka uppstå.
Kan det vara e.coli-bakterier som familjerna blivit sjuka av?
– Det är jättesvårt att säga. Vi får nästan varje sommar in något ärende där man upplever symptom på magsjuka efter att ha badat, men om det beror på att det förekommer vanlig magsjuka eller om det faktiskt har med badvattnet att göra är svårt att klarlägga, säger Anna-Stina Påledal.
Under onsdagen hade man ännu inte tagit något nytt vattenprov vid badplatsen.
Flera familjer har blivit sjuka, är det inte lämpligt att ta ett prov då?
– Det kan också vara för sent. Det är över en vecka sedan och vattnet är väldigt strömt vid Stureforsbadet. Bakterierna kan ha försvunnit. Men som sagt, vi tittar på det här, säger Anna-Stina Påledal.