Polisen i Linköping slår nya rekord. På torsdagen passerade myndigheten den eftersträvansvärda gränsen 10 000 följare på Facebook.
– Det är jättekul. Det har varit bra respons på sidan och det har gått ganska fort, säger polisassistenten Elin Claesson.
Sidan öppnades för drygt ett år sedan och i september fick Linköpingspolisen även gå på kurs för att lära sig mer om sociala medier. Något som polisassistenten faktiskt tror kan vara en del i framgången.
I ett dagsfärskt inlägg tackar polisen följarna och lyfter fram några av årets höjdpunkter. Överlägset mest spridning fick berättelsen om den arga lappen där en polisbil hade parkerat på en förhyrd plats under ett narkotikatillslag, berättar polisen. "Som kuriosa kan vi berätta att personen tillslaget gällde fick 8 månaders fängelse. Inlägget lästes av drygt 410 000 personer."
Också inlägget om hur det är att lämna dödsbesked har engagerat och fick mer än 450 kommentarer, skriver polisen. Även djur i allmänhet och polishunden Qvick i synnerhet verkar Linköpingsborna tycka om att läsa om.
– Man märker vad folk är intresserade av. Det är ett sätt att komma närmare allmänheten, säger Elin Claessson.
Dessutom är det ett utmärkt sätt att meddela anmälare om hur det har gått i vissa ärenden, menar polisassistenten. Som till exempel den gången en man anmälde att han hade blivit misshandlad.
– Men när vi begärde in övervakningsfilmen visade det sig att han hade halkat i räksallad och slagit på näsan, säger Elin Claesson.
Linköpingspolisen tycker att följarna sköter sig bra på Facebook och har inte fått erfara något större näthat, enligt polisassistenten.
– Sen finns det många som har synpunkter och det måste man få ha, säger Elin Claesson.
Ska verkligen polisen fiska likes i sociala medier?
– Ja, jag tycker att det är ett bra sätt att visa vardagsverksamheten. Vi tycker inte att det är att fiska likes utan att öka förståelsen och ge inblick i verksamheten, säger Elin Claesson.
Något uttalat mål för hur många följare man vill ha finns inte.
– Det har vi inte pratat om, första målet var 10 000. Nu får vi sätta nya mål. Vi är nöjda och glada just nu.