Efter två år av hönsskit och förbud – nu får det firas

I två år har kommunen använt sig av olika strategier för att förhindra folksamlingar. 2020 vräktes hönsbajs ut i Trädgårdsföreningen och 2021 sattes det upp förbudsskyltar. I år ska valborgsmässoafton firas som förr – vilket också kräver säkerhetstänk.

En dag före valborgsmässoaftonsfirandet hittar man stora sopkärl över hela den gäst-städade Trädgårdsföreningen. ”Håll det rent” står det på dem.

En dag före valborgsmässoaftonsfirandet hittar man stora sopkärl över hela den gäst-städade Trädgårdsföreningen. ”Håll det rent” står det på dem.

Foto: Hadeel Ibrahim

Linköping2022-04-29 20:00

Två år i rad har valborgsfirandet ställts in på grund av pandemin. Nu kommer det traditionsenliga firandet, som ibland kan bli stökigt, att tas upp igen.

Polisen, kommunen och andra aktörers roll när det gäller säkerheten fokuserades under pandemiåren på att förebygga folksamlingar. I år kommer det att se annorlunda ut då valborg firas på mer än 45 platser runt om i vårt närområde.

– Vi har en god kännedom och kommer att jobba på samma sätt som vi brukade göra före pandemin. Samtidigt kommer vi att samverka med andra aktörer, säger Angelica Israelsson Silfver, presstalesperson polisregion Öst.

De andra aktörerna som polisen syftar på är Linköpings kommun och civilsamhället. Presstalespersonen betonar också föräldrarnas roll.

– När det gäller ungdomar och drickande vill vi uppmuntra föräldrar att närvara och ta sitt ansvar, säger hon.

undefined
En dag före valborgsmässoaftonsfirandet hittar man stora sopkärl över hela den gäst-städade Trädgårdsföreningen. ”Håll det rent” står det på dem.

Anders Fernemark, säkerhetschef på Linköpings kommun, säger att det handlar väldigt mycket om att finnas där ute bland folk.

– Det kommer att finnas ordningsvakter, väktare, områdesteam, föreningsaktiva och nattvandrare, säger han.

Kommunen kommer att sprida ut resurserna i de olika områdena och inte bara i innerstaden, där de flesta samlingarna sker.

undefined
"Det handlar mycket om att finnas där ute. Våra ögon kan hjälpa polisen om det ska finnas något brottsligt", säger Anders Fernemark, säkerhetschef, Linköpings kommun.

Hur många personer kommer att jobba den kvällen?

– Det är dumt att säga en siffra, men det blir en ganska skaplig resurs.

Hur länge ska de finnas på plats?

– Det är en lördagskväll så vi kommer att köra sent. Vi kommer att finnas med halva natten, säger säkerhetschefen.

Studenterna som inte fått fira den traditionella studenthögtiden de senaste åren ser fram emot festen. Beatrice Ronsten är Kårordförande på teknologernas studentkår (LinTek) vid Linköpings universitet.

– Vi ser fram emot en fantastisk dag. Vi uppmuntrar så klart till ett ansvarsfullt intag av alkohol och att det blir en trevlig dag utan några otryggheter, säger Beatrice.

Kårordföranden kommer att, tillsammans med Riksdagens talman Andreas Norlén, hålla ett vårtal.

– Det kommer att bli roligt, säger hon.

Något speciellt du ska ta upp i ditt tal?

– Jag kommer att fokusera på gemenskapen inom studentlivet och hur roligt det är att få träffas och umgås utomhus i solen.

Linköpings Studentsångare hälsar våren välkommen på Borggården vid Linköpings slott den 30 april klockan 15.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!