Vad smakar egentligen vinet i de här flaskorna, långt från gängse stilrenhet?
Man tvekar att köpa en.
Där i hyllan bland andra vita viner i 55--70-kronorsklassen står nummer 7238, Paradise Garden, ett tyskt vin. Flaskan är färgglad med giftgrön botten som tonar över i gröngult och gult mot halsen och har en tropisk strand med palmer och solnedgång avbildad.
Kanske är den väldigt god.
Men törs man sätta fram en sådan flaska på bordet när man bjudit vännerna till middag? Och en tanke infinner sig: Är vinet i flaskan så dåligt att det måste förpackas spektakulärt för att alls kunna säljas?
Nummer 7238 är inte ensam. Här finns fler färgbomber, med namn som Blue Moon, Dreams, Emotions, Fantasy. På den sistnämnda (nr 7239) läser man:
With its elegance and balanced harmony, this carefully selected Riesling from the famous Mosel-valley truly inspires fantasy! It is a wonderful partner to every meal and will bring fantasy to any social event.
(Med sin elegans och balanserade harmoni inspirerar detta noggrant utvalda Riesling från den berömda Moseldalen verkligen till fantasi! Det är en underbar partner till varje måltid och skänker fantasi åt varje social tillställning.)
Ja, ingen tvekan om saken -- ska man hålla en middag där gästerna inte känner varandra eller har svårt att hitta samtalsämnen, verkar det som en bra lösning att servera det här vinet vars flaska garanterat leder till diskussion.
Omkring 1997 invaderades Systembolagets hyllor av alkoläsken, saftsmakande drycker som skylldes för att locka unga, till och med minderåriga, att dricka alkohol eftersom de smakade just saft och såg ofarligt pastellfärgade ut. Dessa viner för tankarna åt samma håll. Vilka kunder är tänkta att lockas av dylika flaskor?
Corren inhandlade sex av de färgsprakande flaskorna och satte sig ned för ett högst ovetenskapligt, men nyfiket, test av vad som ser ut som alkoläskens uppföljare på vinfronten.
-- Det här blev ett färgglatt paket, sa mannen i systemets kassa när vinerna köptes in.
Jo minsann. Som att svepa med ögonen över en fullproppad lösgodisbutik.
Det ska erkännas att testpanelen hade en del fördomar redan innan start. Flaskorna visades inte för testpanelen, men den kände till att testet gällde billiga vita viner. Och efteråt, när panelen fick se flaskorna, undrades det om ett vin i en mörkblå flaska med vinterskog och fullmåne, vars färger mest påminner om Nivea hudlotion, verkligen kan vara något att ha?
Panelen försökte att lukta och smaka vidsynt och fundera över hur varje färgbomb bäst kan användas.