– Lite nervöst, men kul att komma till andra miljöer, säger Maj Kullered som går i nian på Värgårdsskolan i Kisa.
I dag reser hon till Kimilili i västra Kenya tillsammans med skolkompisarna Lisa Lunnbäck och Albert Svensson samt lärarna Helena Brunberg, Elisebeth Grüber och Eva Lindberg.
Syftet med resan är att arbeta och lära sig mer om återvinning. Det började förra året med plastpåsar som samlades in och förvandlades till en rad olika saker istället för att ligga och skräpa på gatorna i Kimilili.
Nu går skattjakten vidare till insamling av metall och hur den kan återanvändas. Från konservburk till kakmått. Från metalltråd till luffarslöjd. Från skramligt skrot till välljudande musikinstrument.
Det senare är särskilt intressant för elevgruppen som går på Värgårdsskolans musikprofil där Eva Lindberg är lärare.
– Vi ska också spela och visa musiklekar, säger Maja Kullered.
Väl hemma igen väntar lektioner i trä- och metallslöjd samt i naturorientertade ämnen för vidare kunskaper om metaller.
Äventyret på den afrikanska kontinenten har blivit möjligt efter bidrag från Universitets- och högskolerådet.