Brand avbröt brandmännens fest – i nya stationen

I två veckor sedan invigningen av den nya räddningstjänsten i Kisa har man fyllt upp med slangar, släckmaterial och annan utrustning i de nya lokalerna. Men på torsdagskvällen skedde den slutgiltiga flytten. När jourstyrkan precis hade hängt upp sina larmställ i de nya skåpen fick de hastigt ta ner dem igen. Bara tio minuter efter flytten gick det första larmet i den nya lokalen. Brandbilarna fick rycka ut till en brinnande bil, men kunde sedan köra tillbaka till sitt nya hem.

Här kör de in brandbilarna i den nybyggda stationen

Foto: Per Svensson Borrud/Pelles photo

Kisa2024-04-20 11:00
undefined
Räddningschef Thomas Blixt och stf räddningschef Rickard Wärn konstaterade att allt fungerade efter första larmet på nya stationen och personalen hittade sina fack med larmställ.
undefined
Räddningsfordonen samlade ihop sig från den 77 år gamla slitna byggnaden för en gemensam transport upp till nya stationen.
undefined
Magnus Johansson som varit i deltidsbrandman i 7 år tycker arbetsmiljön är bra i nya stationen och han tycker också att det är bra att slippa byta om bland brandbilarna.
undefined
Larmställen packades in i en transportbil för att flyttas till de nya lokalerna.
undefined
När en bil brann i Kisa på torsdagskvällen var det bara för brandmännen att rycka ut direkt från nya stationen.
undefined
Fordonen står nu uppradade i de nya lokalerna.
undefined
Bilarna står efter torsdagskvällen redo för utryckning på den nya räddningstjänsten.
undefined
Arbetsmiljön är otroligt mycket bättre i nya stationen menar brandmännen.
undefined
Debutlarmet om bilbrand kom 10 minuter efter att brandbilarna backat in i nya stationen. Larmställen hade precis hängts upp i sina skåp.
undefined
Magnus Edgar som varit deltidsbrandman i 20 år anser att det är ett stort lyft för arbetsmiljön med stationsbytet.
undefined
Räddningschef Thomas Blixt och stf räddningschef Rickard Wärn diskuterade torsdagskvällens flytt av utrustning.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!