Avdragsfusk med arbetsresor

Karlskrona2004-09-29 16:24

Hälften av dem som fått sina arbetsresor i deklarationen granskade av Skatteverket i Blekinge visade sig ha fuskat.

Nu hotas de av skattetillägg och i ett fall till och med åtal.

Skattekontoret i Karlskrona hade valt ut runt 150 deklarationer med avdrag för resor med egen bil till och från arbetet för en extra kontroll. De som valdes ut var sådana där avdragen verkade väl vidlyftiga och man misstänkte att reglerna för tidsvinst jämfört med resor med allmänna kommunikationsmedel inte uppfylldes.

Vi tittade då på olika sorters misstänkta feltyper. Om det fanns en tidsvinst, om det var rimligt att ha åkt så långt, att ha åkt varje dag, eller för så stora belopp, säger kontorschef Ingemar Holm vid skattekontoret i Karlskrona till TT.

Resultatet av undersökningen förvånade skattekontoret. Fusket visade sig vara större än man trott - så många som hälften av de granskade hade lämnat felaktiga reseuppgifter. I snitt handlade det om avdrag för runt 20 000 kronor, uppger Sveriges Radio Blekinge.

Fuskarna kommer nu att få besked om att de vägras sina avdrag. De kommer också att få betala skattetillägg, en särskild avgift beräknad på hur mycket som skulle ha tjänats på den oriktiga uppgiften. Ett fall har skattekontoret i Karlskrona dessutom lämnat över till åklagarmyndigheten för bedömning om det kan bli aktuellt med åtal för det misstänkta fusket.

Det handlar om en man som dragit av 90 000 kronor för resor mellan Karlshamn och Malmö. Vår kontroll visade att han samtidigt disponerade en lägenhet i Malmö som han tagit över efter sin avlidna mor, säger Ingemar Holm.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!