"Snöskoterförare bör alltid vara försiktiga så här års, eftersom vårsolen och värme gör att isarna snabbt kan bli sköra. Och som alltid kan sjöisar på vattenregleringsmagasinen vara särskilt svåra att bedöma om de är säkra", säger Per-Olov Wikberg, samordnare vid Nationella snöskoterrådet, enligt ett pressmeddelande.
Flera fjällsäkerhetskommitteér har de senaste veckorna rapporterat att även om högt belägna sjöisar oftast är säkra, så är flera sjöisar tunnare och svagare än vanligt och manar till vaksamhet.
Per-Olov Wikberg uppmanar särskilt ovana förare som besöker fjällen under påsken att ta det försiktigt.
"De bör alltid rådfråga personal på fjällanläggningar som kan ge tips på var man kan åka säkert. De lokala fjällsäkerhetskommittéerna är också en viktig källa till kunskap", säger han.
Under de senaste tio åren har det skett sex drunkningsolyckor med snöskoter. De flesta har skett under mars och april.