MĂ„nga asylsökande kvar – trots avslag

Flera tusen av de flyktingar som kom till Sverige 2015 och som fÄtt avslag har ÀndÄ inte lÀmnat landet. En stor grupp har avvikit och eftersöks av polis.

MÄnga av de som kom 2015 och fÄtt avslag har gÄtt under jord och polisen hittar lÄngtifrÄn alla. Patrik Engström Àr chef för grÀnspolisen vid Noa.

MÄnga av de som kom 2015 och fÄtt avslag har gÄtt under jord och polisen hittar lÄngtifrÄn alla. Patrik Engström Àr chef för grÀnspolisen vid Noa.

Foto: Claudio Bresciani / TT

Sverige2020-10-24 08:25

Trots politikernas ambitioner att fler ska utvisas har möjligheterna för asylsökande att gĂ„ under jord inte minskat – och polisens förmĂ„ga har inte stĂ€rkts, enligt grĂ€nspolischef Patrik Engström.

RekordĂ„ret 2015 sökte 163 000 personer asyl i Sverige. Av dessa har 47 000 fĂ„tt avslag. Hur mĂ„nga av dessa som lĂ€mnat landet kan Migrationsverket inte svara pĂ„.

DĂ€remot vet man att 9 000 fortfarande Ă€r inskrivna hos Migrationsverket, bland annat efter att ha sökt asyl pĂ„ nytt. 13 000 Ă€r bosatta i kommuner runt om i landet utan att ha uppehĂ„llstillstĂ„nd. Och ytterligare 14 000 Ă€r avvikna, de har alltsĂ„ gĂ„tt under jord och försvunnit.

Forskare pÄ Delegationen för migrationsstudier har tidigare konstaterat att betydligt fÀrre Àn hÀlften av de asylsökande ÄtervÀnder sjÀlvmant nÀr de fÄtt avslag.

GrÀnspolisen arbetar inte med nÄgon aktiv spaning för att hitta dem som gÄtt under jord och gömt sig, enligt Patrik Engström, chef vid grÀnspolisen vid Nationella operativa avdelningen (Noa).

— Vi registrerar dem som efterlysta. Är det sĂ„ att det kommer in tips följer vi upp det. I övrigt arbetar vi med vĂ„rt ordinarie kontrollarbete dĂ€r vi hittar en del av dem, sĂ€ger han.

Söker pÄ arbetsplatser

Det ordinarie kontrollarbetet Àr de inre utlÀnningskontrollerna, som de senaste Ären stadigt sjunkit i antal. Enligt Patrik Engström som en följd av att grÀnspolisen behövt omprioritera sina resurser.

Inre utlÀnningskontroller görs bland annat pÄ arbetsplatser, i klubb- och krogmiljö och i trafiken pÄ tider dÄ man vet att personer som vistas olovligt i landet Àr ute och rör pÄ sig. Ett problem i sammanhanget Àr missbruket av samordningsnummer, som gör att gömda kan skaffa sig alternativa identiteter.

— Med hjĂ€lp av det kan man ibland ordna arbete, och Ă€ven olika id-handlingar som gör gĂ€llande att man har rĂ€tt att vistas i landet. Vi har inte möjlighet att och fĂ„r inte kontrollera fingeravtryck i samband med en inre utlĂ€nningskontroll, sĂ€ger Patrik Engström.

Detta Àr ett tydligt önskemÄl frÄn polisen, och frÄgan utreds nu pÄ justitiedepartementet, liksom ÄtgÀrder för att minska missbruket av samordningsnummer.

"Avgör sjÀlva"

Ett antal lÀnder accepterar dessutom bara att ta emot sina medborgare om de ÄtervÀnder frivilligt. Just nu gÀller det frÀmst Irak, Somalia, Iran och Libanon. Att skicka personer dit med tvÄng gÄr inte.

— Det betyder att personer som ska utvisas till dessa lĂ€nder i stort sett sjĂ€lva avgör om en utvisning ska kunna genomföras eller inte, sĂ€ger Patrik Engström.

Just nu vĂ€ntar 1 937 personer pĂ„ utvisning till Irak som inte kan verkstĂ€llas, och 815 till Somalia.

Tidigare var det ocksÄ mycket svÄrt att utvisa till Etiopien, Marocko och Afghanistan, men sedan Sverige slutit ÄtervÀndandeavtal med dessa lÀnder har det blivit betydligt lÀttare, enligt Engström.

Att fler asylsökande som fÄtt avslag ska lÀmna landet har varit en prioriterad frÄga för bÄde regering och opposition de senaste Ären. Patrik Engström konstaterar att Àven om den politiska ambitionen att utvisa fler efter avslag har ökat, har möjligheterna för asylsökande att gÄ under jord inte minskat, och inte heller har möjligheterna för polisen att eftersöka gruppen förbÀttrats.

— I dag rör nĂ„gonstans mellan 75 och 80 procent av de Ă€renden som överlĂ€mnas till polis personer som Ă€r avvikna. Vi skulle önska ett tidigare överlĂ€mnande, eller ett tidigare intrĂ€de frĂ„n Polismyndigheten. Men i dag finns det hinder i sekretessen som försvĂ„rar för polisen att komma in i Migrationsverkets process.

Utsatt grupp

Ingen vet hur mÄnga mÀnniskor som lever i Sverige utan tillstÄnd. Men gruppen vÀxer Är för Är, Àven om det inte syns i statistiken. Efter fyra Är avskrivs Àrendena, oavsett om personen lÀmnat landet eller inte.

— Om personen Ă€r kvar kan den antingen söka asyl pĂ„ nytt, eller sĂ„ lĂ„ter den bli det och gör det först om den blir antrĂ€ffad. Men slutsatsen Ă€r att det sannolikt finns betydligt fler mĂ€nniskor Ă€n de 12 000 som mer eller mindre stĂ€ndigt Ă€r efterlysta som vistas olovligen i landet, sĂ€ger Patrik Engström.

Han poÀngterar att samtidigt som de Àr efterlysta av polisen handlar det om en utsatt grupp.

– I den hĂ€r gruppen Ă€r det en vĂ€ldigt stor risk att man utsĂ€tts för brott, men ocksĂ„ att man drivs in i att begĂ„ brott. MĂ„nga upplever att de har vĂ€ldigt lite att förlora, sĂ€ger Patrik Engström.

Fakta: FlyktingvĂ„gen 2015 – sĂ„ mĂ„nga fick avslag

2015 kom 163 000 asylsökande till Sverige.

De största flyktingströmmarna gick frÄn Syrien, Irak och Afghanistan.

UngefĂ€r 96 000 har fĂ„tt uppehĂ„llstillstĂ„nd. NĂ€stan tvĂ„ tredjedelar av dem (cirka 60 000) har fĂ„tt permanent uppehĂ„llstillstĂ„nd.

Drygt 47 000 har fĂ„tt avslag.

Drygt 14 000 Ă€r registrerade som avvikna och har lĂ€mnats till polis.

Knappt 9 000 Ă€r inskrivna hos Migrationsverket. En del kan ha sökt asyl pĂ„ nytt. I gruppen ingĂ„r Ă€ven personer med öppna Ă„tervĂ€ndandeĂ€renden, det vill sĂ€ga som fĂ„tt avslag och ska Ă„tervĂ€nda till sitt hemland.

Drygt 13 000 personer Ă€r inskrivna i en kommun utan att ha uppehĂ„llstillstĂ„nd. En del Ă€r överlĂ€mnade till polis utan att individen avvikit. HĂ€r ingĂ„r Ă€ven personer som ansökt om förlĂ€ngning av ett tillstĂ„nd som gĂ„tt ut.

Totalt av samtliga 163 000 sökande Ă€r 31 000 registrerade som utresta.

KĂ€lla: Migrationsverket

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!