Advokat: Vill inte ha rÄkat sÀga för mycket

Tystnadskulturen sprider sig bland brottsmisstĂ€nkta, enligt advokater. RĂ€tten att tiga Ă€r en grundlĂ€ggande princip – men det Ă€r inte alltid det gynnar klienten.
–I en hel del fall skulle jag sĂ€ga att klienterna biter sig sjĂ€lva i svansen, sĂ€ger advokaten Frida Wallin.

Advokat Frida Wallin upplever att fler misstÀnkta i dag Àn nÀr hon började inom branschen vÀljer att vara tysta i förhör.

Advokat Frida Wallin upplever att fler misstÀnkta i dag Àn nÀr hon började inom branschen vÀljer att vara tysta i förhör.

Foto: Duygu Getiren/TT

RĂ€ttsligt2021-12-27 10:00

En person som misstÀnks för brott har rÀtt att vara tyst och behöver inte medverka till utredningen av sin egen skuld. Det Àr en viktig princip som slÄs fast i förundersökningskungörelsens tolfte paragraf. Och fler misstÀnkta ser till att utnyttja den hÀr rÀttigheten, enligt flera erfarna utredare inom polisen som TT talat med. Bilden delas av advokater:

– Det har spridit sig inom vidare kretsar, och det har blivit nĂ€rmast utgĂ„ngspunkten för mĂ„nga misstĂ€nkta att man vĂ€ljer den vĂ€gen, vare sig det Ă€r bra eller inte, sĂ€ger mĂ„ngĂ„rige försvarsadvokaten Johan Eriksson.

Förhör pÄ Instagram

Advokatkollegan Frida Wallin upplever Àven hon att fler misstÀnkta i dag Àn nÀr hon började i yrket sÀger till henne att de inte vill prata.

– De misstĂ€nkta har blivit betydligt mer medvetna om den rĂ€ttigheten, att man inte behöver prata i förhör. Men de har ocksĂ„ blivit medvetna om att det hĂ€r kommer bli offentligt om det gĂ„r till Ă„tal. Man vill inte ha snackat och rĂ„kat sĂ€ga för mycket inför andra som kan vara misstĂ€nkta i samma Ă€rende, sĂ€ger Frida Wallin.

Hon tror ocksÄ det spelar roll att förhör lÀcker ut pÄ sajter som Flashback och sociala medier.

– Jag hörde sĂ„ sent som hĂ€romdagen ett ljudbandsförhör med en av mina klienter som lĂ„g ute pĂ„ ett Instagramkonto, berĂ€ttar hon.

Anpassar sig

En annan förklaring kan vara att en del försvarsadvokater ser det som taktiskt att rÄda klienten att vara tyst.

– Jag upplever att man ser i dag att lite yngre kollegor ger alla sina klienter rĂ„det att vara tysta rakt igenom och det har att göra med oerfarenhet tror jag.

TT: Vad blir konsekvensen?

– I en hel del fall skulle jag sĂ€ga att klienterna biter sig i svansen, för mĂ„nga gĂ„nger nĂ€r de lĂ€mnar en förklaring som Ă€r med sanningen överensstĂ€mmande och den gĂ„r att kolla upp sĂ„ kanske de blir slĂ€ppta.

Flera utredare som TT talat med pekar pÄ negativa följder av med tystnadskulturen. Brott blir mer svÄrutredda och i vissa fall Àr misstÀnkta tysta hela utredningen för att sedan, nÀr de vet vilken bevisning som finns mot dem, anpassa sitt försvar till domstolsförhandlingen.

Kommer inte att hjÀlpa

– Den förklaringen blir ibland sĂ„ bra att den förtar bevisvĂ€rdet av det som Ă„klagaren pĂ„stĂ„r, sĂ€ger Johan Eriksson, men poĂ€ngterar samtidigt:

– Det stĂ„r domstolarna fritt att sĂ€ga att förklaringen framstĂ„r som en efterhandskonstruktion, och att bevisvĂ€rdet av det den misstĂ€nkte sĂ€ger Ă€r lĂ€gre i en situation dĂ€r du redan tagit del av bevisningen.

Johan Eriksson har reagerat pÄ ett aggressivt tonfall som finns i debatten mot dem som utnyttjar sin rÀtt att inte yttra sig.

– Vad Ă€r det man vill sĂ€ga egentligen? Jo, att om de misstĂ€nkta pratade mer skulle de hjĂ€lpa oss att utreda brott. Det vill sĂ€ga att det som vi har bestĂ€mt, det som stĂ„r i förundersökningskungörelsens tolfte paragraf, det Ă€r dĂ„ligt att anvĂ€nda sig av det.

Eriksson tycker att man kan se frÄgan ur ett bevisperspektiv:

– Har man full bevisning sĂ„ fĂ„r vĂ€l folk hĂ„lla tyst och sitta dĂ€r och vĂ€nta tills det Ă€r klart. Har man inte tillrĂ€cklig bevisning sĂ„ ska man nog inte gĂ„ runt och förvĂ€nta sig att den som Ă€r misstĂ€nkt kommer att hjĂ€lpa till.

Fakta: RĂ€tten att inte yttra sig

I förundersökningskungörelsens tolfte paragraf framgÄr att i samband med att den som Àr skÀligen misstÀnkt för brott underrÀttas om misstanken ska personen ocksÄ underrÀttas om sin rÀtt att "inte behöva yttra sig över misstanken och inte heller i övrigt behöva medverka till utredningen av sin egen skuld".

Vid varje förhör som hÄlls med en misstÀnkt ska polisen informera om den hÀr rÀtten att vara tyst.

KĂ€lla: Polisen

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!