Regeringen avfÀrdar V-hotet: Oseriöst

Oseriöst, tycker justitieminister Morgan Johansson (S) om VÀnsterpartiets hot om misstroendeförklaring kring hyresfrÄgan. Men hotet kvarstÄr.
–Jag har gett 48 timmar till statsministern. SĂ„ jag invĂ€ntar det, replikerar VĂ€nsterpartiets ledare Nooshi Dadgostar i Studio Ett.

Justitieminister Morgan Johansson (S). Arkivbild.

Justitieminister Morgan Johansson (S). Arkivbild.

Foto: Lars Schröder/TT

Politik2021-06-15 16:32

Tidigare pÄ tisdagen gav Dadgostar regeringen en tidsfrist pÄ tvÄ dygn för att antingen slopa förslaget om fri hyressÀttning i nyproduktion eller att starta nya förhandlingar dÀr HyresgÀstföreningen ingÄr.

Regeringen skickade fram justitieminister Morgan Johansson (S) i stÀllet för statsminister Stefan Löfven att svara pÄ V-utspelet.

– Vi tycker inte att man behöver vĂ€nta 48 timmar. Det hĂ€r Ă€r vĂ„rt svar, sade Morgan Johansson pĂ„ en presstrĂ€ff.

Han betonade att det inte finns nÄgot regeringsförslag som kan dras tillbaka. Utredningen har just skickats pÄ remiss.

– Det finns gott om tid att justera ett förslag senare. Men vi kan ju inte dra tillbaka ett förslag som inte finns, understryker han.

Vad gÀller kravet om att förhandla med HyresgÀstföreningen sÀger Johansson att regeringen har kontakt med den ofta. Men regeringen mÄste prata med alla berörda parter.

Han anser att VÀnsterns hot om misstroendeförklaring Àr oseriöst.

"Halsstarrigt"

– Misstroende Ă€r politikens kraftigaste verktyg och mĂ„ste hanteras med omdöme. Att hota med misstroendeförklaring pĂ„ grund av ett förslag som inte finns Ă€r halsstarrigt, sĂ€ger Johansson.

Han tycker att tajmingen Ă€r dĂ„ligt vald – att riskera en regeringskris mitt under en pandemi.

– Jag tror inte att medborgarna vill ha en politisk kris ovanpĂ„ allt annat nu, sĂ€ger han.

Han pekar ocksÄ pÄ de problem som troligen uppstÄr om regeringen faller och en ny regering ska bildas.

– Det hĂ€r Ă€r ingen lek. Jag skulle dĂ€rför vilja uppmana alla omdömesgilla personer att inte fatta nĂ„gra förhastade beslut, sĂ€ger Johansson.

TT: Tror du att V skulle fÀlla en socialdemokratisk statsminister?

– Jag mĂ„ste ju tro att de menar det de sĂ€ger. Om de vill vĂ€cka detta mĂ„ste ju andra partiet i riksdagen tĂ€nka pĂ„ hur de förhĂ„ller sig till det.

V invÀntar Löfven

Nooshi Dadgostar sĂ€ger i Sveriges Radios Studio Ett att hon kommer vĂ€nta tidsfristen ut och att hon hoppas statsminister Stefan Löfven – inte Morgan Johansson – dĂ„ gĂ„r med pĂ„ nĂ„got av kraven.

Annars kommer hon att göra verklighet av sitt hot.

– DĂ„ kommer statsministerns förtroende behöva prövas i riksdagen pĂ„ ett eller annat sĂ€tt. För dĂ„ finns inget stöd för den hĂ€r regeringen om vi inte Ă€r regeringsunderlag. Det Ă€r dĂ€rför vi sĂ„ gĂ€rna velat lösa det hĂ€r och strĂ€cka ut en hand, sĂ€ger Dadgostar i Studio Ett.

Huruvida V Àr redo att göra gemensam sak med ideologiska motstÄndare som Sverigedemokraterna vid en eventuell omröstning i riksdagen Àr en frÄga som Dadgostar skjuter pÄ framtiden.

– Vi fĂ„r diskutera det vidare hur det ser ut nĂ€r det gĂ€ller tekniska frĂ„gor.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!