Det var Södra Kinda Bygdegilles Dokumentationsgrupp som i december 2002 inbjöd eleverna i mellanstadiet vid Horns skola samt förstaklassen och lågstadiet vid Hycklinge skola att skriva och berätta om sina egna nallar och fantasinallar.
Så här skriver John Älenmark, Åshorva, Horn, årskurs två: "Min nalle ligger i en låda. Min nalle är vit. Han heter Golem."
Och Max Edgar, Eda Horn, årskurs två, författar så här:
"Mitt gosedjur heter Nise-Pise. Nise-Pise är 46 cm. Han är 0 år."
I ett slutord skriver Gun-Britt Monell om barnen att "vår förhoppning är att någon eller några av dem skall finna glädje i att skriva och kanske, i framtiden, fortsätta arbetet med att dokumentera livet i Kindasocknarna Horn och Hycklinge".
På fredagen var barnen inbjudna till en samling i Elimkyrkans festvåning där en fyravåningstårta väntade på dem. Dessutom fick alla barnen var sitt exemplar av boken "Nallesagor och andra berättelser av skolbarn från Kindasocknarna Horn och Hycklinge".
Festligheten blåstes in av Eimer Lieberth och efter det välljudande soundet tog Gun-Britt Monell vid och berättade om hur boken kommit till.