Flera svenska kommuner har fått svårt att få lån till följd av finanskrisen. Det framgår av en enkät som Sveriges kommuner och landsting (SKL) skickat ut till ekonomi- och finanschefer.
Det här är nytt. Kommuner och landsting har alltid ansetts vara kreditvärdiga och har inte haft problem att låna, antingen till nya projekt eller för att lägga om gamla lån, säger Herman Crespin, på SKL:s analysenhet, till Helsingborgs Dagblad (HD).
Omkring 100 kommuner uppgav att de behövt låna pengar under de senaste månaderna. Av de tillfrågade angav 25 procent att de haft problem med finansieringen. Två av dem uppgav att de har haft så stora svårigheter att få tag på pengar att kommunala investeringar skjutits på framtiden.
De flesta kommunerna har tvingats använda kommunkassan vilket innebär att likviditeten försämrats.