Huvudägarna i rederiet Svenska Orient Linien (SOL) lägger genom det gemensamägda bolaget SOL Intressenter ett bud på resterande aktier. Budet ger 7 kronor kontant per aktie.
Budet motsvarar en premie på 46 procent jämfört med den genomsnittliga betalkursen de 10 senaste handelsdagarna. Det totala budvärdet är 19 miljoner kronor, enligt ett pressmeddelande från SOL Intressenter.
SOL Intressenter ägs till 44,5 procent vardera av Imperial Shipping Ltd och Navalmar Transportes Maritimos Lda samt till 10 procent av Martin Bjäringer och 1 procent av Purpose AB. Tillsammans kontrollerar de aktier motsvarande 63,8 procent av rösterna och 45,5 procent av kapitalet i SOL.
De oberoende ledamöterna i SOL:s styrelse har ställt sig positiva till budet och rekommenderar aktieägarna att säga ja.