Nej till tågstopp i Godegård

Det blir inget tågstopp i Godegård, i alla fall inte om Trafikverket får bestämma. Verket säger nej, och hänvisar till att godstågstrafiken är viktigare.

GODEGÅRD2011-06-30 08:13

Motala kommun har varit mycket tydlig med att man vill ha en pendeltågstation, och till och med diskuterat att själv bekosta en perrong. Pendeltåg till Godegård skulle betyda elva minuters resa från Motala, i stället för de 45 minuter som det tar i dag.

Det skulle vara en stor vinst för invånarna i Godegård med omnejd. Men Trafikverkets utlåtande är tydligt, efter att man utrett kapaciteten i det svenska järnvägsnätet.

- Trafikverket ser en stor risk i att med nuvarande linjekapacitet öppna en ny station som på sikt risekrar att påverka godstrafiken i godsstråket genom Bergslagen negativt, skriver Mats Johannesson, enhetschef på Trafikverkets Region Östs planeringsavdelning i sitt beslut

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om