Det var den 15 oktober i år som polisen införde amnesti för explosiva varor. Efter en månad kunde polisen i region Öst konstatera att flest ärenden låg i Norrköping. Av totalt 40 ärenden i Östergötland kom 25 kom från Norrköping.
– Vi får titta på om de bara är mer benägna att ringa eller om det faktiskt funnits mer sprängmedel i Norrköping, sa Eva Johansson, ansvarig för amnestin på polisen i Östergötland, då.
Två månader in på amnestin kan vi konstatera att trenden håller i sig. Det är i Norrköping som flest har valt att lämna in sina explosiva varor.
Under perioden 15 oktober till 18 december har polisen i Östergötland haft 78 ärenden – varav 39 i Norrköping, därefter följer Linköping (29) och Motala (10). Norrköping toppar även listan för hela region Öst, som totalt haft 203 ärenden.
Ser vi till hela landet så har amnestin hittills resulterat i över 700 kilo sprängmedel.
Amnestin innebär att den som hanterar en explosiv vara utan att ha rätt till det kan kontakta Polismyndigheten som tar hand om varan. Den som frivilligt gör det döms då inte för brott.
Sprängämnesamnestin pågår till den 19 januari 2019.