Den 5 december förra året sköts två män med koppling till No Surrender till döds när de var på väg till nattklubben Hugo i Norrköping. Dubbelmordet är fortfarande ouppklarat.
Ett av offren var en 39-årig man som länge haft en framträdande roll i den kriminella gängmiljön i Linköping. Samstämmiga källor pekade ut honom som ledare för det kriminella gänget Black Cobra. Senare gick han över till mc-klubben No Surrender – en klubb som bildades i Nederländerna 2013 och som av polisen anses konkurrera med de mer etablerade mc-gängen Hells Angels och Bandidos.
I Sverige har No Surrender en avdelning som går under namnet "Midtown". Polisen misstänker att flera av de svenska medlemmarna tidigare har varit medlemmar i Black Cobra,
I november 2018 dömde Göta hovrätt 39-åringen för försök till grov utpressning till fängelse i två år. Brottet skedde i Norrköping i juni 2018 när 39-åringen tillsammans med en 37-årig man från Norrköping under tvång krävde en man på 100 000 kronor. Vid tiden för brottet hade 39-åringen tydliga kopplingar till No Surrender. Polisen beslagtog nämligen en väst med klubbens emblem. Av västen framgick att 39-åringen hade titeln ”Sergeant at arms” – en titel som bärs av den som är säkerhetsansvarig i en kriminell motorcykelklubb.
Den 37-årige man som deltog i utpressningsförsöket och som även han dömdes till fängelse i två år har varit skriven på den adress i Hageby där onsdagsmorgonens sprängdåd skedde. Under rättegången i Norrköpings tingsrätt berättade offret för utpressningsförsöket att 37-åringen hade sagt att det var han som svarade för No Surrenders verksamhet i Norrköping och att det var hans 39-årige kamrat som hade tagit klubben till Sverige.
No Surrender har under lång tid varit satt under hård press. Våra källor uppger att sprängningen på Ådalagatan i Linköping den 7 juni förra året misstänks ha varit riktad mot No Surrender. Även ett sprängattentat mot en strippklubb i Örebro den 26 juni misstänks ha varit riktat mot samma mc-klubb.
Polisen har inte velat kommentera bakgrunden till händelsen.
– Vi vet inte vad som ligger bakom, men denna typ av sprängningar handlar ofta om maktutövning i kriminella konflikter, säger Johan Levin, biträdande kommenderingschef för Rimfrost i region Öst, i en kommentar.