Okej för soldat att bära turban

Enköping (TT)2003-09-12 03:08

Värnpliktige sikhen Amardeep Singh nekades att ha turban på sig på regementet S 1 i Enköping.

Av ett befäl blev han i mat- salen beordrad att ta av sig sin huvudbonad.

Nu har försvaret dock infört ett lokalt undantag från uniformsreglerna vid regementet, så att Singh tills vidare kan bära sin turban.

-- Jag satt redan och åt. Då kom en vakt fram till mig och sa att jag skulle ta av mig mössan, berättar Singh för Paraply- projektets nättidning, som arbetar för mångfald på arbetsplatserna och mot diskriminering.

Händelsen inträffade i augusti och slutade med att den 19-årige sikhen fick behålla sin turban medan han åt.

Sin turban bär Amardeep Singh av religiösa skäl. Han vände sig därför till organisationen Svenska indiernas förbund i Sverige och berättade vad som hänt.

Därifrån anmälde man i sin tur det inträffade till försvarsdepartementet och diskrimineringsombudsmannen (DO) med hänvisning till att Sverige har religionsfrihet.

Försvarsminister Leni Björk-lund vill inte kommentera ett enskilt ärende, men påpekar vikten av att förankra försvaret i samhället som helhet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!