Linköpingsbo misstänkt för terrorbrott släppt

Fyra personer, däribland en man i Linköping, som suttit häktade misstänkta för stämpling till terroristbrott har släppts på fri fot, rapporterar SVT Sörmland.

Den 4 april slog Säkerhetspolisen till mot en Linköpingsbo i en bostad i Berga. Bostaden söktes igenom och mannen häktades misstänkt för stämpling till terroristbrott men har nu släppts efter beslut av åklagare.

Den 4 april slog Säkerhetspolisen till mot en Linköpingsbo i en bostad i Berga. Bostaden söktes igenom och mannen häktades misstänkt för stämpling till terroristbrott men har nu släppts efter beslut av åklagare.

Foto: Albin Wiman

Brott2023-08-09 10:20

Enligt åklagare Lars Hedvall är bevisen inte tillräckligt starka för fortsatt häktning.

– Men misstankarna kvarstår, säger han till SVT.

De fyra, tre män mellan 24 och 29 år, varav en Linköpingsbo, och en 15-årig pojke, har suttit häktade misstänkta för stämpling till terroristbrott sedan i april, då polisens nationella insatsstyrka slog till på adresser i Eskilstuna, Linköping och Strängnäs.

Vid insatsen i Linköping slog polisen till mot den misstänkte mannens bostad i stadsdelen Berga. Flera maskerade polismän var vid tiden för tillslaget synliga när de fotograferade och sökte genom bostaden och också bar ut eventuella bevis.

Enligt Lars Hedvall är det inte proportionerligt att hålla kvar männen i häktet, och samtliga släpptes under onsdagen. Det finns dock enligt åklagaren fortsatt saker att följa upp i utredningen.

– Det betyder att det är fortsatt förundersökningssekretess, så jag vill inte säga så mycket mer, säger han till SVT.

Säkerhetspolisen uppgav vid tiden för tillslaget att den misstänkta brottsligheten har kopplingar till terrorgruppen IS.

– Det aktuella ärendet är ett av flera som Säkerhetspolisen arbetat med efter protesterna som riktades mot Sverige i samband med den uppmärksammade koranbränningen i januari och där internationella uppmaningar om attentat förekommer, sade Susanna Trehörning, biträdande enhetschef på Säpo. 

Ytterligare en person, en 23-årig man, är misstänkt i målet men häktades aldrig. Samtliga misstänkta nekar till brott.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!