Sent anbud pÄ mejeriet: "Hade skickat fel"

Anbudstiden gick ut i mitten av maj och försÀljningen av Boxholms mejeri verkade dra ut pÄ tiden. Men nu finns ett anbud, trots allt, och affÀren fortgÄr.

PÄ grund av ett misstag kom anbudet pÄ Boxholms mejeri in efter att anbudstiden gÄtt ut, men det Àr lagt i tid och affÀren kan nu fortskrida.

PÄ grund av ett misstag kom anbudet pÄ Boxholms mejeri in efter att anbudstiden gÄtt ut, men det Àr lagt i tid och affÀren kan nu fortskrida.

Foto: Sune B Johansson

Boxholm2020-05-26 16:58

– Vi har fĂ„tt in ett anbud som vi förmedlat till Arla som Ă€r sĂ€ljare, sĂ€ger mĂ€klaren Johan Westergren.

Flera intressenter har funnits, men anbudstiden var kort och nÀr den gick ut den 15 maj fanns fortfarande inget konkret erbjudande. PÄ mÄndagen kom dock uppgifter om att det trots allt ÀndÄ finns ett anbud, vilket Sveriges Radio var först att rapportera om.

– Det stĂ€mmer. Det visade sig att en av intressenterna skickat ett anbud men skrivit fel adress. SĂ„ det Ă€r lagt inom anbudstiden, men kom bara inte fram till oss i tid. Detta har kontrollerats och förmedlats till sĂ€ljaren som nu vill ha mer information för att göra en bedömning och kunna gĂ„ vidare, sĂ€ger Johan Westergren.

Är det en lokal aktör som visar intresse?

– Vi vet ju vem som Ă€r budgivare, men inte exakt vem som stĂ„r bakom. Man har framfört att man inte vill att detta ska redovisas, att det inte ska figurera i pressen förrĂ€n det Ă€r nĂ„got konkret.

Johan Westergren kan heller inte sĂ€ga vilken typ av verksamhet som det Ă€r tĂ€nkt ska bedrivas i fastigheten framöver. 

– Vi vet Ă€nnu vĂ€ldigt lite. Det Ă€r en av frĂ„gestĂ€llningarna som sĂ€ljaren har begĂ€rt att fĂ„ veta mer om.

Arla har valt att sÀlja fastigheten genom ett sÄ kallat anbudsförförande. Det innebÀr att det inte finns nÄgon bestÀmd prislapp pÄ fastigheten. SÀljaren vÀljer om budet ska antas eller förkastas.

– Man har i alla fall inte tillbakavisat budet utan begĂ€rt mer information för att kunna ta stĂ€llning.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!