SD planerar för Boxholm

Sverigedemokraterna säger sig jobba för fullt för att starta en kommunförening i Boxholm.

Runar Öhman (SD)

Runar Öhman (SD)

Foto: Gunilla Rech / arkiv

BOXHOLM2015-08-14 06:15

– Vi har ett väldigt starkt väljarstöd i Boxholm, men saknar lokala företrädare och har tyvärr haft väldigt få medlemmar, säger Runar Öhman.

Han är ordförande för SD:s Mjölbyförening. I den rollen har han ett ansvar även för Boxholm.

– Min tydliga ambition är att bygga upp en lokal förening även i Boxholm, liksom i Ödeshög, där det redan finns en grupp som är igång. Ambitionen är att det ska bli tre stycken fristående föreningar.

Han säger att Mjölbyföreningens styrelse har som inriktning att utlysa ett medlemsmöte i Boxholm längre fram i höst.

Under sommaren har hushållen i Boxholm fått ett brev från Runar Öhman där han uppmanat invånare att höra av sig, bli aktiva medlemmar, "och vara med från början och starta upp en partiförening i Boxholm".

– Det är inte direkt kopplat till utskicket, men vi har fått en hel del nya medlemmar som sagt att de kan tänka sig att engagera sig. Det är människor som vi har träffat på olika event i somras, vi har bland annat haft ett torgmöte i Boxholm.

Runar Öhman säger sig inte kunna svara på hur många medlemmar partiet i dagsläget har i Boxholm, han väntar på den informationen från medlemssekreteriatet.

Sverigedemokraterna blev i riksdagsvalet 2014 näst största parti i Boxholm med 15,6 procents röstandel. I kommunvalet fick SD 5,0 procent och två mandat trots att partiet i brist på folk inte ställde upp. Mandaten innehas därför av två tomma stolar.

Förra valperioden hade SD en företrädare i fullmäktige, Göran Andersson, som inte ville fortsätta.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om