Hundra tomtar i skogen gör insats för Cancertrampet

Boxholmarna var generösa med att ge tomtar till Cancertrampets tomtestig. Nissarna står på Mjölnarkullen och väntar på besökare.

Stella Karlsson tog sig an att sopa fram de tomtar som var översnöade och hon gjorde ett mycket bra jobb.

Stella Karlsson tog sig an att sopa fram de tomtar som var översnöade och hon gjorde ett mycket bra jobb.

Foto: Marlene Ericsson

Boxholm2023-12-13 16:00

Kylan biter i kinderna och marken är gnistrande vit. Ett perfekt scenario när man ska gå den nya tomtestigen på Mjölnarkullen i Boxholm. Trots all snö är stigen upptrampad, något som sexåriga Loke Karlsson har en teori om. 

– Tomtenissen Alvin har gått här efter att han busat med mina sockor i morse. Jag tror han har hjälpt till att ställa ut tomtarna också. 

undefined
Lotta annonserade efter tomtar på sociala medier och fick ett stort gensvar. Efter jul ska tomtarnas sparas och förhoppningsvis blir det en ny tomtestig kommande år säger Lotta.

Kanske är det så, men den som styrt upp det mesta med tomtestigen på Mjölnarkullen i Boxholm är Lokes mamma Lotta Karlsson.

– Jag har haft hjälp av Jörgen och Sofie på Komhall när jag skulle sätta ut alla tomtar, de gjorde ett fantastiskt jobb, säger Lotta.

Hon har kronisk cancer och var med och startade motionsevenemanget Cancertrampet som samlar in pengar till cancerforskning. Tomtestigen är kopplat till det arbetet. Hon annonserade efter tomtar på sociala medier och fick ett stort gensvar från boxholmarna. 

undefined
Som ansvarig för tomtestigen får man försöka att få fram så många tomtar som möjligt när de är gömda snön, vilket Lotta Karlsson gärna gjorde.

Hur många tomtar är det på rundan? 

– Jag har inte räknat så noga men det är minst hundra stycken. Så stort tack till alla som skänkt tomtar till Cancertrampet.

Lottas dotter Paulina Svärd och syster Matilda Karlsson har med sina barn i skogen. De små springer glatt iväg för att leta tomtar längs slingan. 

– Alla är välkomna att gå tomtestigen, men roligast är det nog för barnen. Jag har satt upp skyltar i skogen där de ska leta julklappar, göra djur av kottar och lite annat, säger Lotta.

Under promenaden nämns även att den riktiga tomten ska komma för att se till att hans nissar gjort ett bra jobb med tomtestigen. 

undefined
Systrarna Leona och Lou Jacobsson Svärd tyckte det var spännande att gå tomtestigen som mormor Lotta anordnat.
undefined
Att hitta översnöade tomtar är inte det lättaste så det är bra om man är en hel familj som letar.
undefined
Matilda Karlsson och dotterns Stella tyckte det var mysigt i skogen med tomtar, änglar och julgranar.

Är det sant att tomten kommer hit? 

– Ja, han kommer hit den 17 december, då ska han samla in barnens önskelistor. Och tack vare några sponsorer kommer tomten även dela ut något till barnen. 

Sonen Loke berättar att han träffade denna tomte på julafton förra året när det delades ut julklappar. 

– Han är jättebusig. När julklapparna var slut i säcken satte han den över huvudet och gick omkring, det var jätteroligt.

undefined
Tomtenissen Alvin hade skrivit på en av skyltarna att man skulle göra snöänglar vilket Loke tyckte var en bra uppgift.
undefined
Lotta Karlsson har alltid stöttning av sina barn när hon anordnar evenemang för att samla in pengar till Cancertrampet. Idag var det dottern Paulina Svärd och hennes döttrar som gick med på tomtepromenaden.
undefined
Den 17 december kommer den ”riktiga” tomten till Mjölnarkullen i Boxholm vilket Loke, Leona och Lou ser fram emot.

Vid tomterundans slut finns en skylt där det nämns att man gärna får skänka pengar till Cancertrampet. 

– Man får gärna swisha en slant. Men det är helt frivilligt, jag är glad om stigen blir uppskattad.

Tomtestigen är öppen fram till jul.  

Och vad tänker du göra med tomtarna efter det?

– Jag kommer att spara dem och förhoppningsvis blir det en ny tomtestig nästa år.

undefined
Stella Karlsson tog sig an att sopa fram de tomtar som var översnöade och hon gjorde ett mycket bra jobb.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!