Iris öppnar loppis – inga feriejobb fanns att söka

Den här sommaren erbjuds inga feriejobb i Boxholms kommun. Besvikelsen gick över i säljaranda för Iris som på måndagen öppnade en egen loppis i garaget.

Boxholms kommun erbjuder inga ferieplatser i år. Iris Feltreuter fick byta spår och öppnade på måndagen sin loppis i familjens garage.

Boxholms kommun erbjuder inga ferieplatser i år. Iris Feltreuter fick byta spår och öppnade på måndagen sin loppis i familjens garage.

Foto: Edith Frankova

Boxholm2024-06-19 17:00

När Iris Feltreuter under våren började fundera på att söka sommarjobb var det de kommunala feriejobben hon hade i åtanke. 

– I år tänkte jag att nu kör jag, nu vill jag tjäna lite pengar, säger Iris Feltreuter. 

Att jobba bara några veckor istället för hela sommaren skulle ha passat Iris perfekt, menar hon. 

Men hon fick tänka om. Boxholms kommun, där Iris bor, erbjuder nämligen inga feriejobb den här sommaren. 

undefined
Boxholms kommun erbjuder inga ferieplatser i år. Iris Feltreuter fick byta spår och öppnade på måndagen sin loppis i familjens garage.

Magdalena Bergvall är HR-chef på Boxholms kommun och menar att feriejobben tagits bort för att underlätta för den ordinarie personalen som varit hårt belastade. 

– Det är jättetråkigt att inte kunna erbjuda ferieplatser i år. Det är en viktig del av vårt rekryteringsarbete, säger Magdalena Bergvall. 

Sommaren 2025 planeras feriejobben att erbjudas igen. 

Tillsammans med sina föräldrar startade Iris loppisen Grunkor och grejer 2020 där hon sålde prylar och kläder som familjen själva samlat på sig men inte hade användning för. Efter sommaren 2021 lades loppisen ner, men denna sommar rullar den alltså igen. Garaget är fullt av porslin, kläder, spel och sportutrustning – allt med prydliga prislappar. 

– Man vill ha så brett utbud som möjligt, men inte för mycket grejer för då blir det för plottrigt. Då riskerar man också att kunderna slår ner allt, säger Iris. 

undefined
Porslin, kläder, sportutrustning, spel, böcker, lampor och fiskedrag är sådant som du kan hitta på loppisen Grunkor och grejer i Boxholm.

Förutom loppisprylarna kan kunderna också fynda palettblad. Det var pappas idé, berättar Iris. 

– Han gillar palettblad, och det är många som är intresserade av palettblad. Så vi säljer skott. 

undefined
Även palettblad säljs på Iris loppis för att fler ska vilja komma. "Det är dyrt att köpa på nätet", säger Iris.

Bland grunkorna och grejerna hänger några ridhjälmar. Iris red under större delen av sin barndom.

– Det känns lite sorgligt att släppa dem, även om jag inte är intresserad har jag investerat så mycket tid. Men det är kul att ge dem ett andra liv. Ridgrejer är dyra, säger Iris. 

De grejer som hon minns från när hon var liten får ju en chans att bli älskade på nytt, vilket är ett slags tröst, menar hon.

undefined
Ridningen tillhör det förflutna för Iris men det känns ändå sorgligt att sälja utrustningen. "Men det är kul att ge dem ett andra liv", säger hon.

Iris har just slutat nionde klass och ska till hösten börja på S:t Lars gymnasium i Linköping där hon ska läsa estetiska programmet med musikinriktning. 

Har du ett särskilt intresse för second hand? 

– Ja, jag har alltid föredragit det eftersom det är billigare och det är kul att hitta fynd. Man blir lite bortskämd. Saker i butik är mycket dyrare. 

Loppisen Grunkor och grejer kommer att ha öppet hela sommaren. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!