Hon prisas för sitt arbete på slottet

Nu prisas Elisabeth Kihlberg för sitt engagemang inom "Föreningen Ljungs Slott Bevarande" med länets finaste kulturarvspris.

Pristagaren Elisabeth Kihlberg i mitten tillsammans med Östergötlands Arkivförbunds ordförande Ann-Kristin Eriksson och länsarkivarie Albin Lindqvist.

Pristagaren Elisabeth Kihlberg i mitten tillsammans med Östergötlands Arkivförbunds ordförande Ann-Kristin Eriksson och länsarkivarie Albin Lindqvist.

Foto: Magnus Johansson

Boxholm2019-05-08 18:30

Elisabeth Kihlberg har sedan föreningens start 1997 varit en del av den grupp som arbetar för att levandegöra Ljungs slott, dess historia och den unika kulturmiljö som slottet utgör. På Östergötlands kulturarvsdag i Boxholm under onsdagen fick hon därför ta emot Östergötlands Arkivförbunds kulturarvspris som årligen delats ut sen 1991.

– Jag blev nästan chockad när jag hörde att jag skulle få ta emot ett pris. Jag jobbar i det tysta i vår förening och gör inga större anspråk, säger en glad och mycket tacksam Elisabeth innan utdelningen.

I prisets motivering står det att "Genom Elisabeths insatser lyfts en för många okänd del av Östergötlands historia." Priset består av en glasklocka designad av Tyko Axelsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om