Moderatorn och utfrågaren Jan Holmbom inledde nöjt med att säga att det satts publikrekord för en valdebatt i Boxholm för att i nästa andetag konstatera att detta är, vad han vet, den allra första debatten någonsin.
Ett 50-tal personer hade mött upp, alldeles lagom för lokalen även om det ledigt gått in 20 till, och de fick inledningsvis höra mycket om kommunens ekonomi.
Det var garanterat inte sista gången för alla politiker, om än med tvekan hos ett par, svarade lite överraskande ja på Jan Holmboms fråga om det är kommunens absolut viktigaste fråga att ha en budget i balans.
Johan Birath företrädde Socialdemokraterna i panelen och hade en delvis otacksam uppgift eftersom alla andra partier i fullmäktige i Boxholm är oppositionspartier.
Det blir så när Vänsterpartiet inte finns med i kommunalpolitiken och när Miljöpartiet har haft valteknisk samverkan med Alliansen.
– Det känns som att det är jag mot alla, utbrast Johan Birath, vid ett tillfälle.
De borgerliga bredde på om hur dåliga Socialdemokraterna är på att säga nej till olika framstötar från både föreningar och förvaltningar, vilket fick Jan Holmbom att ställa denna något udda formulerade fråga till Johan Birath:
Är ni inkontinenta när det gäller pengaflöde?
Johan Birath svarade att det är omöjligt, även om de borgerliga tror det, att säga nej till allting utanför skola, vård och omsorg.
– Vi måste kunna erbjuda invånarna att ha någonting att göra på sin fritid. De ska faktiskt trivas här, om vi vill att de ska bo kvar, och då måste det få kosta lite också.
Stefan Anderson (M) var fränast i sin kritik, Eva Bremer (Fp) och Staffan Leufvén (C) kom därefter, medan varken Inge Lindahl (MP) eller Kjell Beims var direkt polemiska.
– Min dröm är att få ett hightechföretag till Boxholm, sa Inge Lindahl och nämnde om egna kontakter han försöker utnyttja för att få drömmen uppfylld.
Stefan Andersson gick ut hårt, han sa att Boxholm nog är enda kommunen i Sverige som saknar mål och visioner.
– Det beror på att Socialdemokraterna är så trötta att partiet orkar inte ha några.
Johan Birath var inte lika stridslysten som han ibland kan vara i kommunfullmäktige, men tyckte att moderaternas attacker mot skolan i Boxholm under valrörelsen var ett lågvattenmärke så som partiet använt statistiken.
Eva Bremer (Fp) var den som mest engagerat talade om skolan och hon stack inte under stol med att det var skolfrågorna som fått henne att engagera sig politiskt. Hon anser att murarna mellan lågstadiet och mellanstadiet måste rivas och att samma stöd som en elev får på lågstadiet ska ges på mellanstadiet.
Staffan Leufvén (C), sa, när Jan Holmbom förde in diskussionen på näringslivet och påpekade att Boxholm hela tiden tappar placeringar i Svenskt näringslivs företagsranking, att en förklaring kan vara att det inte finns en enda kvadratmeter industrimark att erbjuda.
– Är det sant så är det skandal, kommenterade Stefan Andersson (M).l
På slutet kom debatten in på brännande aktuella fastighetsfrågor. Upphandlingen av Frostlinghusets ombyggnad är avslutad, även om det mesta fortfarande är hemligt och kommunen inte tagit något slutligt beslut.
Folkpartiet befarar att det blir för dyrt och vill att en privat entreprenör ska få köpa huset för 1 kr för att antingen renovera det eller riva det. Moderaterna vill också bjuda på tomt och hus med krav på att det byggs bostadsrätter.
Johan Birath sa att han knappt ens ville nysa, när det fanns journalist i lokalen, om varken Brukshotellet eller Frostlinghuset. Om det förra är det ett stenhårt förhandlingsläge med ägaren och om det senare är det inte ens färdigdiskuterat i partigruppen.
Hans egen personliga uppfattning är dock att Frostlinghuset ska fixas till av kommunen eller Boxholmshus och han upplever att det finns ett tryck från allmänheten att så ska ske.
Ett par publikfrågor hanns med innan Jan Holmbom avslutade kvällen.