Det tjoas och peppas inne i Boxholms simhall när Lotta Karlsson och Jessica Wadell sätter fart på dagens första cyklister i Cancertrampet. Det är 60 personer på spinningcyklar som ska delta under dagen.
Några kommer cykla i 30 minuter för att sedan bli avbytt av en annan deltagare. Andra kommer att sitta på cykeln hela passet som är tre timmar.
– Jag kommer köra hela passet själv, säger Kristin Wibbling som sitter på en av de främre cyklarna.
Brukar du köra spinning eftersom du kör hela passet?
– Nej, inte alls. Men jag har ett pannben så jag kommer att klara det och jag gör det ju för en god sak.
Att hålla samma tempo på cyklarna som Lotta och Jessica är inte det lättaste. För Tove Modig är inte det så viktigt.
– Jag kör i mitt eget tempo, för mig är det viktigare att jag är med och drar in pengar till cancerforskningen än hur fort jag trampar på cykeln.
Det är sjunde gången Lotta Karlsson och Jessica Wadell arrangerar Cancertrampet och till sin hjälp har de sina familjer.
– Första gången var när att jag skulle komma igång med träningen igen när jag vilat grund av min cancer, säger Lotta som är kroniskt sjuk i cancer.
Jessica, vars syster gått bort i cancer, hjälpte Lotta att komma igång med spinningen. Då föddes även idéen om Cancertrampet och sedan dess har evenemanget dragit ihop över 400 000 kronor till cancerforskningen.