På idrottsplanen utanför skolan i Boxholm har de som ska delta i dagens "Activate Boxholm" samlats. Det är premiär för projektet som denna dag leds av Louise Hagberg, samordnare för ukrainska flyktingar i Boxholm, och Hans Wetterhall från RF-SISU.
Två ungdomsledare är också med, Albin Wahlberg och Ellie Lyckbåge, som ska hjälpa till med aktiviteterna och framför allt prata svenska med de ukrainare som deltar.
– Tanken är att genom olika aktiviteter lära ut svenska på ett mer lättsamt sätt, säger Hans.
Vad blir det för aktiviteter idag ?
– Det är Motala Frisksportklubb som kommer att lära ut parkour, volleyboll och cirkus.
Louise Hagberg informerar om att det främst är svenska och kroppsspråk som gäller idag. Om någon vill ha mer hjälp med översättningen finns även 14-åriga Ruslan Safonov på plats.
Han är en av de 20 ukrainarna som bor i Boxholm och han är duktig på att översätta mellan ukrainska och engelska.
Ruslan har fått sommarjobb på Motala Frisksportklubb och på så sätt lär han sig både engelska och svenska. Han får följa med klubben ut på olika event och idag ska han lära sin mamma några av de saker han jobbar med.
– Jag kom till Sverige och Boxholm för tre månader sedan och jag trivs bra här. Jag brukar få hjälpa till med att översätta från engelska till ukrainska.
När det är dags för Ruslan och de övriga killarna från frisksportklubben att sätta igång parkouren blir det lite nervöst i ledet. Men snart är det full fart över plintarna som satts upp och det skrattas högt bland deltagarna.
– Många av dem har det tufft mentalt, förhoppningsvis kan detta få dem att tänka på något annat, om än bara för en kort stund, säger Louise.
Projektet kommer att köras över sommaren för att sedan utvärderas i augusti för en eventuell fortsättning. Det kommer bland annat bli bågskytte, innebandy och taekwondo. Deltagande föreningar kommer från Motala, Mjölby, Boxholm och Tranås.
När Studieförbundet, som också är med i projektet, är på plats, ska de vuxna läsa svenska när barnen gör aktiviteter. Idag är både barn och vuxna med på idrottsplatsen.
Det märks tydligt att dagens deltagare inte bara på plats bara är på plats för aktiviteterna. När de går runt och försöker snappa upp olika svenska ord.
– De ukrainare som är här vill verkligen vara en del i och en tillgång för samhället, säger Louise Hagberg.