Infarten till Borensberg från riksväg 34 har tidigare väckt reaktioner och efter kritiken beslutade Trafikverket att infarten skulle göras om.
Under onsdagen och torsdagen förra veckan genomfördes arbetet, mot en kostnad på 300 000 kronor. Jonas Danielsson, projektledare på Trafikverket, är nöjd över den nya trafiklösningen.
– Den är betydligt bättre än den som var innan. Nu har vi en utformning som de flesta trafikanter känner igen sig i och det skapar en trygghet och mindre risk för olika situationer som kan leda till olyckor, säger han.
I den tidigare trafiklösningen upphörde höger fil, med hjälp av ett spärrområde, strax innan infarten till Borensberg. För de trafikanter som sedan skulle svänga höger i korsningen, in till Borensberg, väntade en hård inbromsning och därefter en förflyttning tillbaka till höger, till en svängfil.
Nu är vägen omgjord och spärrområdet till höger är sedan förra veckan borttaget. I stället är det nu vänster fil som upphör. Höger körfält är nu det genomgående och på så sätt blir det mer naturligt för de trafikanter som ska svänga höger in mot Borensberg.
Varför man valde att utforma infarten på sättet som man först gjorde vet inte Jonas Danielsson.
– Jag var inte med på den tiden, så jag kan tyvärr inte svara på det. Jag fick ärva projektet när allting var byggt och klart. Jag bryr mig inte om att gräva i det heller. Mitt intresse var att vi skulle få till någonting som fungerar och är bra.