Det beror på att hela projektet har fått ett tillägg, en gång- och cykelbana från Strömbrons fäste till Strandbadet. Dessutom ska vägbanan få ny asfalt vid Preemmacken.
-- Gång- och cykelbanan till Strandbadet är en önskan från många Borensbergsbor, säger Vägverkets projektledare Magnus Johansson. Tack vare ett extra anslag på 350 000 kr kan vi bygga den.
Bron, den största projektdelen, beräknas kosta 800 000 kr. Utom ny körbana, gång- och cykelbana ingår ny belysning och ommålning av broräckena. Dessutom ska hela bron asfalteras. Den ombyggnad som Vägverket genomför är identisk med det förslag som presenterades i maj. Gång- och cykelbanan, på brons västra sida, blir 220 cm bred och körbanan 520 cm.
Körbanan höjs upp så att båda banorna ligger i ett plan. Mellan dem byggs en ränna. Den kan utnyttjas om till exempel två bussar skulle mötas på bron.
-- Det är ungefär lika sannolikt som kärnkraftolyckan i Harrisburg, anser Magnus Johansson. Men det kan inträffa.
Bron ska normalt inte vara ljusreglerad. Vägverket har tagit hänsyn till Borensbergsbornas majoritet. Men under cirka 20 dagar, när broräckena målas, kommer trafiken att regleras med ljussignaler. Därefter, under den tid det tar att asfaltera cykelbanan, är hela bron avstängd nattetid mellan kl 20 och 06. Det blir aktuellt efter målningsarbetena.
-- Vi tycker att vi har kommit framtill en lösning som gynnar Borensbergsborna, i synnerhet de mest oskyddade trafikantgrupperna, säger Magnus Johansson.
-- Någon hundraprocentig lösning är det inte; hur vi är gör kommer några ändå att vara missnöjda. Men vi anser att detta är det bästa vi kan göra. Det har varit många turer kring Strömbron, och diskussionen om vad som skulle göras började för 10--15 år sedan, ungefär samtidigt som förbifarten började planeras.
Arbetena utförs av NCC Roads i Motala och någon gång under november beräknas allt vara klart.