RNB ber aktieägarna om 350 miljoner

Modeföretaget RNB Retail and Brands genomför en emission som ska ge bolaget 350 miljoner kronor, skriver Borås Tidning. Orsaken är att försäljningen gått dåligt för butikerna JC och J-Store.

Borås2008-07-19 00:00

Modeföretaget RNB Retail and Brands kommer att be sina aktieägare om 350 miljoner kronor för att säkerställa företagets ställning och utveckling, skriver Borås Tidning på nätet. I modeföretaget ingår bland annat kedjorna JC, Brothers och Sisters.

Skälet till emissionen är att JC och J-Store har utvecklats svagt och att verksamheterna vid Illum i Köpenhamn och Steen & Ström i Oslo har gått dåligt.

RNB:s nuvarande aktieägare får företräde vid emissionen. För att den ska bli av måste den godkännas av en extra bolagsstämma den 25 augusti.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!