"Rösta ja för dina barns skull"

Björkvik2003-08-03 17:34

Det blir lättare att påverka politiken i EU med ett ja till euron, var kontentan av statsminister Göran Perssons sommartal i Björkvik.

Ta ditt ansvar, delta i debatten. Din röst är lika mycket värd som min och ansvaret lika stort, sade Persson som delvis ger underbetyg åt framförandet av sina tidigare, ekonomiska skäl för ett ja.
Jag tror att de ekonomiska effekterna av ett medlemskap är positiva, men hur mycket vet jag inte. Men jag vet att det går åt rätt håll, sade han.

Efter sitt traditionella sommartal i idyllen i sörmländska Björkviks Folkets Park idkade han viss självkritik för jasidans räkning. De räkneexempel om att ett EMU-medlemskap skulle leda till x antal nya jobb eller på kronan när tusentals kronor lägre villaräntor, har "inte slagit väl ut", sade han.

De har missbrukats av oss som använt dem och de på nejsidan som sagt att vi lovat si och så många nya jobb, sade Persson och förkunnade att höstens kampanj för ett ja den 14 september mer kommer att handla om politiken, Sveriges plats i det europeiska samarbetet och möjligheterna att påverka.

Men han ifrågasatte dem som skrattande avfärdar argument om att det finns hundralappar att tjäna och hävdade att det numera verkar ha sjunkit in att ett EMU-medlemskap nog är bra ekonomiskt sett.

Han konstaterade efter talet att nejsidan troligen fortfarande har mest stöd.

Men det här (folkomröstningen) är en öppen historia. Jag är inte säker på att vi vinner, men vi har en god chans, sade han och hänvisade bland annat till att många av dem som sagt att de ska rösta nej kanske inte går och röstar på valdagen.

Det är viktigt att också säga ja till euron för att behålla eller ha tillgång till mesta möjliga inflytande över politiken i EU, hävdade han. Och Sverige är inte för litet för att kunna påverka, sade han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!