Sandra Carlborg är sexfaldig världsmästare i longdrive, och hon kallar sporten för "golfens rock'n'roll". I åtta år hade hon världsrekordet i längsta drive på 367,7 meter. Men 2017 fick 40-åriga Sandra från Alingsås lämna över stafettpinnen.
Nu kommer hon alltså till Villa Baro i Åtvidaberg.
– Intresseföreningen förvaltar en kassa som vi tog över efter golfklubben. Det är en ganska stor kassa som ska fördelas för att främja golfen. Vi har satsat på olika saker, som gratis golfträning, prisbord på tävlingar och reseersättningar för våra medlemmar, säger Rikard Nordlöf som är sekreterare i Intresseföreningen Åtvidabergs Golfklubb (IÅGK).
Han stötte på Sandras namn och tog kontakt med henne.
– Det passade henne bra att komma nu. Hon har precis avslutat en tävlingsturné i USA.
Sandra kommer att hålla en föreläsning för medlemmar lördag 21 september, och söndag 22 september kommer hon att visa sina talanger i longdrive.
– Det är såklart jättekul. Vi hoppas på stor uppslutning, säger Rikard.
Under söndagen är alla som vill välkomna, inte bara medlemmar i föreningen. Det kommer också att arrangeras tävlingar i chip, pith och longdrive.
– IÅGK kommer att bjuda alla på korv, bröd och dricka, säger Rikard.
Longdrive är en ganska ny spelform inom sporten och har blivit som en egen gren. Bollen ska slås så långt som möjligt. Ofta spelas musik under tiden. En spelare i taget slår sina sex bollar. Mätningen sker digitalt, med en radar som bland annat mäter hastigheten. En sådan radar finns på Villa Baros anläggning, och den kommer att vara tillgänglig under söndagens tävlingar.