– Vi har tagit beslut i vår partiförening, säger Joel Edoff (KD) och meddelar ett bestämt nej till etablering av vindpark Orreklint.
Men kan ni ta ställning innan en tillståndsansökan lämnats in?
– Ja, vi tycker att det är bra att i ett tidigt skede gå ut med att vi inte vill ha en vindkraftspark i anslutning till Uknadalen.
Han fortsätter:
– Vi vill att kommunen använder det kommunala vetot om det behövs.
Liknande besked kommer från SD.
– Vi har bestämt oss rätt tidigt. Det är inte en lämplig plats för vindkraft i nära anslutning till Uknadalen, säger Max Haienhjelm (SD).
SD har även tagit ställning generellt till vindkraft i Åtvidabergs kommun. I juni lämnade partiet in en motion om "inga vindkraftparker i Åtvidabergs kommun." Partiet vill att fullmäktige tar ett principiellt beslut om att inte tillåta vindkraftsanläggningar inom kommunen.
Motionen är ännu inte besvarad.
KD delar inte SD:s linje om totalstopp för vindkraft i Åtvidabergs kommun.
– Vi kommer att avslå SD:s motion, säger Joel Edoff och fortsätter:
– Vi är inte emot vindkraft i kommunen. Det är placeringen nära Uknadalen som vi vänder oss emot. Om det fanns en bättre placering med betydligt färre master med lägre höjd, så är vi positiva till vindkraft.
Joel Edoff nämner att vindpark Orreklint enligt ursprungsförslaget geografiskt planeras i två kommuner; Västervik och Åtvidaberg. Han vill att kommunerna tar hänsyn till varandra när det är dags för politiskt ställningstagande.
– Om vi inte båda är överens så kommer vi att påverka varandra och göra övertramp på den andra kommunen.
Max Haienhjelm vill också att kommunerna agerar i samförstånd. Han nämner gemensamma naturvärden i Uknadalen, och att han mött ett kompakt motstånd i bygden till planerna på vindpark Orreklint.
– Jag bor själv i Falerum och pratar med folk här. Jag har inte hört en enda som är för en vindpark här.
Han har för egen del funderingar kring om han och hustrun Ronja Haienhjelm, som också sitter i fullmäktige för SD, kan delta i ett kommande beslut, på grund av att de bor i Falerum. Han avstod från att yttra sig i det tidiga samrådet kring ursprungsplanen.
– Vi kommer inte att se några vindkraftverk där vi bor, men det kan finnas en intressekonflikt.
Medan SD och KD bestämt sig i sakfrågan så avvaktar M, som också ingår i den politiska oppositionen i Åtvidabergs kommun, tillståndsansökan. Det uppger Tommy Aarna (M).
– Det kommer en ansökan innan året är slut. Vi har talat i vår partigrupp om att tänka igenom var vi står över julhelgen.
Tommy Aarna framhåller att kommunpolitiker inte ska ta ställning till stora makrofrågor, som vindkraft som en del i landets energiförsörjning.
– Vi ska se på tillståndsansökan som lokalpolitiker. Vi ska titta på hur den påverkar invånare på lång sikt.
Han vill att M intar en kritisk hållning, både till Fred. Olsen Renewables som står bakom projektet och föreningen Rädda Uknadalen, som motsätter sig en vindpark i området.
– Jag har lagt ett förslag om att kommunen ska bjuda in båda, så att vi får höra båda sidor innan vi tar beslut.
Linda Ivarsson (MP) avvaktar också ansökan. Hon säger sig ha tillit till processen och länsstyrelsen, som gör den slutliga miljöprövningen.
– Det är närheten till Uknadalen som gör denna fråga kontroversiell, säger hon.
Hon tillägger att MP är en del av majoriteten och att partiet vill ha samsyn.
– Vi ska söka samstämmighet i detta.