De slutsatserna drar Ronny Mårtensson, vd i Åtvidabergs sparbank när han enligt traditionen presenterar läget i "Landet Åtvidaberg" i samband med den årliga entreprenörsdagen.
– Landet Åtvidaberg är som vanligt en blandning av statistik och åsikter, säger han och tar sig rätten att tolka och tycka till om den statistik han hämtat från UC och SCB.
Ronny Mårtensson har följt "Landet Åtvidaberg" sedan 2005.
– Frågan är om det är ett land med framåtanda och stadig utveckling?, men låter svaret vara öppet.
Han delar med sig av några exempel:
*Antalet aktiebolag ökar, från 257 stycken år 2005 till 340 under 2016.
– En stadig ökning, men vi har ändå för dålig tillväxt av nya företag,. Proportionellt med befolkningsökningen minskar företagandet.
*Det sammanvägda resultatet ökar, från 40 miljoner kronor (2005) till 143 miljoner kronor (2016).
– Resultatet har ökat 3,5 gånger. Det är bra.
*Omsättningen har gått från 1, 3 miljarder kronor (2005) till 2,16 (2016).
– Det är 850 miljoner kronor på 12 år.
*Antalet anställda i aktiebolagen har ökat från 1021 (2005) till 1418 (2016). Genomsnittsbolaget har fyra anställda.
Allt är inte gott i "Landet Åtvidaberg".
– Antalet olönsamma företag har genom åren varit ganska konstant. För 2016 var det 105 bolag, den siffran är för hög.
Ronny Mårtensson pekar också på näringslivsklimatet faller. Efter en stark upphämtning år 2010, med toppnoteringen 21:a i landet år 2012 hamnade Åtvidaberg i år på plats 83.
– Vi får inte tappa mer fart nu. Vi måste vända trenden.
Han skickade en signal till kommunens politiker. I de enkäter som Svenskt Näringsliv bygger delar av rankingen av företagsklimatet på, framgår att politiker och företagare skiljer sig åt i sina svar om attityder.
– I år skiljer det sig åt väldigt mycket. Kommunens politiker tycker att läget är mer positivt än företagen. Det måste vi snacka om.
Med sin sammanställning skickar Ronny Mårtensson med slutsatser. Några är av karaktären förbättringspotential:
– Vi måste utveckla bostadsbyggandet, det går för sakta idag och det finns inte boende som räcker till. Vi måste få företag att flytta hit och skolans utbildningsresultat måste förbättras rejält.