Idéerna och visionerna tycks oändliga.
– Det finns inga begränsningar. Här kan det bli något för alla. Ett ställe för blues, jazz, hårdrock, konst, kultur, böcker, författare, musikquiz, teater, standup, med mera. Vad det ska fyllas med är upp till åtvidabergarna, säger Wilhelm Glanz, företagsrådgivare på Åtvidabergs sparbank som lirar hårdrock på fritiden.
Han har tillsammans med entreprenören Erik Österberg tagit fram en slags paketlösning för en satsning i en gammal industrilokal på Åssagården. Här drevs en tid Ruff med golflounge.
Nu vill Glanz och Österberg få nytt liv i lokalen, för gemenskap, kreativitet och glädje.
Tanken är en livescen, med plats för pub och catering. Inte en ren nattklubb, utan ett ställe där arrangörer till rimlig kostnad ska kunna hyra in sig för just sina event.
Men också en plats där unga kulturarbetare och musiker kan utvecklas.
– Vi vet att det finns människor som har förmågan, säger Wilhelm Glanz.
Vad krävs för att ni ska dra igång?
– Finansiering. Vi behöver få med oss fler som har resurser och vill satsa. Tanken är att bilda ett aktiebolag, där tio personer går in med 50 000 kronor var för att bygga upp lokalen.
Intressenter finns. Namn och logga, likaså.
– Vi kallar det The copper mine, men det kanske blir Gruvan i folkmun.
För att testa visionen och intresset hålls på fredag kväll en samling i lokalen för inbjudna gäster, både potentiella finansiärer och arrangörer.
– Vi hoppas att Åtvidaberg är redo för detta. Annars kommer mitt hjärta att krossas, säger Glanz.