Oppositionsrådet: "Besviken och arg"

Oppositionsrådet Tommy Aarna (M) uttrycker skarp kritik över spruckna kalkyler för fiberutbyggnaden. "Jag är besviken och arg", säger han.

Oppositionsrådet Tommy Aarna (M) är beskriven över att kalkylerna för fiberutbyggnaden spruckit.

Oppositionsrådet Tommy Aarna (M) är beskriven över att kalkylerna för fiberutbyggnaden spruckit.

Foto: Lotta Willsäter

Åtvidaberg2021-06-17 08:00

Informationen om att fiberprojektet blivit väsentligt dyrare än beräknat kom för ett par veckor sedan, uppger Tommy Aarna. 

– Ingenting har rapporterats tidigare, säger han och uttrycker frustration. 

Kritiken rör flera delar. En del handlar om beslutet och underlaget för satsningen på fiberutbyggnad:

– Återigen har vi tagit snabba beslut, innan vi vet vad det kostar. Vi hade behövt prata med andra kommuner, se andra avtal för att få rätt underlag. 

En annan del rör kommunens projektorganisation. 

– Vi måste se till att vi har en fungerande organisation som kan genomföra det vi fattat beslut om. Det måste finns riktlinjer och uppföljningar och man måste meddela dessa regelbundet. 

En sista rör det politiska ansvaret.

– Det är ytterst det politiska ledarskapet som har ansvaret, som måste ställa checkfrågor och göra rimlighetsbedömning.

Tommy Aarna söker nu själv svar på en rad frågor om projektet och ifrågasätter fördyringarna. 

– Resonemanget att det är dyrare att gräva i Åtvidaberg än i andra kommuner köper jag inte. Vi ska inte ha så dyra kostnader.

Genom sitt arbete i organisationen Hela Sverige ska leva har Tommy Aarna varit engagerad i frågor om fiberutbyggnad på landsbygden. Han har bland annat förordat byalagsmodellen, som bygger på att boende tar del i ansvaret för utbyggnaden genom att stå för del av grävningen efter vissa knutpunkter på stamfibern.

– Vi bör införa den modellen här också, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!