Man blev lurad på 180 000 kronor

En man från Åtvidaberg blev uppringd av en person som påstod sig arbeta för Telia. Det slutade med att Åtvidabergsbon blev lurad på 180 000 kronor.

En 48-årig man tog emot 15 000 kronor som en Åtvidabergsbo blivit lurad på.

En 48-årig man tog emot 15 000 kronor som en Åtvidabergsbo blivit lurad på.

Foto: TT/Arkivbild

Åtvidaberg2020-01-22 09:00

Det var i maj 2018 som Åtvidabergsbon blev uppringd av en man som utgav sig för att arbeta på Telia. Mannen ville erbjuda Åtvidabergsbon ett "seniorabonnemang". Åtvidabergsbon blev övertygad om att mannen verkligen ringde från Telia och loggade in med sitt bank-id. 

Efter samtalet upptäckte Åtvidabergsbon att det dragits pengar från hans konto. Totalt förlorade han 180 000 kronor. 

Polisen har inte kunnat slå fast vem som låg bakom bedrägeriet. Genom att spåra överföringarna kunde dock polisen se att en 48-årig man från Falun hade tagit emot 15 000 kronor som kom från Åtvidabergsbons konto. 48-åringen hade tagit ut 14 900 kronor i kontanter samma dag.

48-åringen åtalades för penningtvättsbrott. Under rättegången i Falu tingsrätt nekade han till brott och påstod att han hade blivit uppmanad av en man att ta emot 15 000 kronor via swish. Pengarna skulle ha kommit från en bilförsäljning. 

Tingsrätten anser att 48-åringens berättelse är "märklig", men ändå inte helt osannolik. Det anses därför inte vara bevisat att 48-åringen förstod att pengarna kom från brottslig verksamhet. Det fanns dock omständigheter som borde ha gjort att han funderade över pengarnas ursprung. Slutsatsen är att 48-åringen hade skälig anledning att anta att pengarna härrörde från ett brott och därför döms han för penningtvättförseelse. 

Straffet blev 50 dagsböter på sammanlagt 4 000 kronor. Han ska även betala 15 000 kronor i skadestånd till Åtvidabergsbon. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!