Tidigare i veckan berättade vi att två barnfamiljer nekats fritidshemsplats på förskolan i Falerum från och med höstterminen. Något som innebär att föräldrarna måste hämta sina barn på fritidshem i Åtvidaberg, 17 kilometer från Falerum.
Joakim Magnusson (C) säger nu att barn - och utbildningsförvaltningens verksamhetsplaner sedan flera år tillbaka anger att fritidshem ska finnas där grundskolorna finns, det vill säga i Åtvidaberg, Grebo och Björsäter, inte i Falerum där skolan lades ner för tolv år sedan.
– Verksamheten har varit lyhörd för föräldrarnas och bygdens behov. Man har varit pragmatisk och löst fritidsbehovet, men det finns inga politiska beslut om detta, säger Magnusson.
Han påpekar att det ställs höga krav från Skolverket om att fritidsverksamhet ska ha en planerad pedagogisk verksamhet. De kraven ställs mot landsbygdsutveckling och möjligheten att ha fritidshem nära hemorten.
– För mig landar detta i att barnen har rätt till fritidsverksamhet som måste vara väldigt pedagogisk.
Tillsammans med utskottets vice ordförande Malin Svensson (S) och kommunalrådet Thomas Lidberg (S) ger Magnusson nu ett utredningsuppdrag till tillfällige skolchefen och kommundirektören Robert Bredberg.
– Vi vill ha svar på vad det skulle innebära ekonomiskt, verksamhetsmässigt och behovsmässigt att erbjuda fritidshem i Falerum så att vi har något att ta ställning till politiskt.
Magnusson uttrycker en förhoppning om att utskottet ska kunna ta beslut i juni.