Kommunen har sedan september 2016 överlåtit driften av 73 platser i särskilt boende på Kopparsvanen, avdelningarna 1-7, på tjänsteföretaget Förenade Care.
Nu har kommunstyrelsen beslutat att entreprenaden, som i första hand gäller fem år - 2016 till 2021 ska fortsätta i ytterligare två år.
Enligt avtalet mellan parterna har kommunen rätt att förlänga avtalet med som mest två år. Någon skyldighet att förlänga det finns däremot inte.
Inför kommunstyrelsens avgörande har vård- och omsorgsförvaltningen har gjort en utvärdering av hur Förenade Care uppfyllt villkoren i avtalet hittills under avtalsperioden.
Utvärderingen baseras på stickprovskontroller, oanmälda besök och avvikelsehantering under de år Förenade Care hittills drivit Kopparsvanen.
– Vi är nöjda med det sätt de utför entreprenaden, säger kommunens socialchef Sara Waernér.
Hon uppger att Förenade Care har bra interna kontrollsystem och håller löpande kontakt med kommunen.
Vård- och omsorgsförvaltningen föreslog efter sin utvärdering att kommunstyrelsen skulle besluta om en förlängning av avtalet med två år.
Kommunstyrelsens följde förvaltningens rekommendation. Beslutet innebär att vård- och omsorgsförvaltningen kan teckna förlängning med Förenade Care och att entreprenaden därmed kan fortsätta till den sista augusti 2023.
I god tid innan dess måste kommunen antingen upphandla driften igen alternativt ta över i egen regi.