Influencern Philip visar sitt snickeri på Instagram

Intresset för snickeri väcktes redan i högstadiet och idag driver Philip ett Instagramkonto där han bygger stort och smått.

Philip tycker om att kombinera maskiner och hantverktyg.
"Det är kul att kunna dra fram hyveln eller hugga ut med ett stämjärn, inte bara förlita sig på nya maskiner."

Philip tycker om att kombinera maskiner och hantverktyg. "Det är kul att kunna dra fram hyveln eller hugga ut med ett stämjärn, inte bara förlita sig på nya maskiner."

Foto: Sandra Lindblom

Åtvidaberg2023-03-03 14:00

Vårvädret visar sig från sin bästa sida och när solen kommer fram går Philip Weisby ut för att snickra. Det var redan i nionde klass, när han fick praktikplats på ett mindre byggföretag, som han kände att han ville jobba med detta. 

Det omväxlande arbetet och möjlighet att få uttrycka sin kreativitet var en perfekt kombination. Han såg till att läsa upp sina betyg och kom in på Husbyggnadsprogrammet i Norrköping. Idag försörjer han sig som hantverkare, influencer på Instagram under namnet northerncraftman och sedan några månader som egen företagare.

undefined
Philip Weisby är hantverkaren med eget Instagramkonto där han delar med sig av tips och trix som både ovana och proffs kan göra hemma. Nu har han startat eget företag.

– Intresset för det jag gör ökar och ett eget företag blev nästan nödvändigt utifrån att jag gör allt fler samarbeten.

Men osäkra tider med inflation och lågkonjunktur gör att Philip börjar i lite mindre skala. 

– I dagsläget är det så oroligt på marknaden. Jag har två små barn så det får bli mer senare i så fall när jag dessutom har tid att satsa mer helhjärtat.

Han trivs med sin anställning på ett mindre byggföretag i Linköping. På fritiden kan han ägna sig åt snickerijobb hemma i Åtvidaberg där han bor med fru och barn sedan några år tillbaka.

– Jag behöver alla delarna för att fungera som bäst.

Han beskriver entusiastiskt sitt arbete som innefattar allt från tillbyggnader på hus till jobb med mindre detaljer. En komplettering av en tröskel är dagens projekt. Han har ett stort materialintresse och föredrar finare trä om budgeten tillåter det.

– Ibland kan man få det ungefär lika bra med andra material, men trä känns mer gediget och det är tacksamt att arbeta med.

undefined
Philip älskar att jobba i trä.

Familjen är stöttande i hans satsning. Frun Robine har ett intresse för inredning och Philip hjälper gärna till att förverkliga hennes idéer. Standarden ska vara hög och han tar sig gärna tiden att få projekten precis som han vill ha dem. Idag bor de i hyresrätt, men drömmen är ett eget hus där han kan ha ett snickeri.

Philip har adhd och har sedan länge lärt sig vad han mår bäst av. Han behöver få utlopp för sin kreativitet, ha saker för händerna och röra på sig. Om saker i projekt inte fungerar vet han vad som behövs.

– Jag har lärt mig att ta en paus för att äta och sova, det är det jag behöver. Sedan löser det sig på något lustigt sätt.

undefined
När vädret tillåter jobbar Philip helst utomhus eller hemma hos kunden. I dagsläget känner han inget behov av att ha egna lokaler, men i framtiden är ett eget snickeri drömmen.
undefined
Platsbyggd förvaring. "Jag tycker om utmaningen att bygga platsbyggt. Att få allt att stämma är roligt" säger Philip.

Kreativiteten har alltid funnits där. Innan snickeriet funderade han på att bli tecknare eller tatuerare och han har utvecklat ett intresse för foto och film.

– Förut var jag den där jobbiga pappan som sprang efter ungarna för att filma när de till exempel sprang ned till stranden. Sedan bad jag dem springa upp igen för att kunna filma ur en annan vinkel.


Idag filmar han samarbeten med företag som har valt att satsa på honom, bland annat Blåkläder och Bosch. Redigeringen tar mycket mer tid än filmandet men responsen från följarna gör att det är värt det.

– Instagram är en trevlig community, jag har märkt att människor bäst gillar när jag gör enkla grejer som vem som helst kan klara av att göra. Jag provade TikTok ett tag men där var klimatet betydligt hårdare så det la jag ner.

undefined
Philip tycker om att kombinera maskiner och hantverktyg. "Det är kul att kunna dra fram hyveln eller hugga ut med ett stämjärn, inte bara förlita sig på nya maskiner."
undefined
Ett elementskydd som Philip designat och byggt utifrån kundens önskemål.

Som snickare trivs han med alla moment från idé till färdig produkt. Han sitter gärna med kunderna för att höra deras vision innan han använder 3D-program för att visualisera.

– Ibland tackar jag ja till grejer som jag aldrig gjort förut och då står jag där med en klump i magen ibland. Men jag ger mig inte förrän det är som jag vill ha det och tillfredsställelsen när det är klart är otrolig.

Philip Weisby

Ålder: 31 år
Familj: Lever ihop med frun Robine, 31 år, och barnen Melker, 8 år, och Tuva, 5 år.
Yrke: Hantverkare och aktiv som influencer på Instagram under namnet northerncraftman.
Intressen: "Att snickra, om jag inte gör det själv tittar jag på andra som snickrar".
Drömprojekt: "Att bygga hus från grunden med timmerstommar. Det är stora dimensioner på virket och man måste göra urtag och dymlingar. Det kräver av massor arbete men det vore så roligt!"

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!