Företag utreder bostäder i Kvarnen

En försäljning av Gamla kvarnen rycker närmare. Kommunen har tecknat intentionsavtal med ett Åtvidabergsföretag.

Anno 1905. Gamla kvarnen byggdes 1905 och kan nästa år komma att byggas om till lägenheter.

Anno 1905. Gamla kvarnen byggdes 1905 och kan nästa år komma att byggas om till lägenheter.

Foto: Lotta Willsäter

ÅTVIDABERG2014-12-05 10:25

Gamla kvarnen som ligger centralt utmed Järnvägsgatan, mitt emellan Stortorget och Gamla torget har stått på kommunens lista över tänkbara försäljningsobjekt under flera år.

Ett uttalat mål har varit att hitta en köpare som vill omvandla fastigheten till bostäder.

Kvarnen är en gedigen tegelbyggnad. Den byggdes som kvarn 1905 och kom med tiden in i det kommunala fastighetsbeståndet. Här hade dåvarande Euroclean tillverkning av kem-produkter, senare har flera företag rymts i lokalerna.

För en tid sedan tecknade kommunen avtal med företrädare för ett Åtvidabergsföretag. Det är ett intentionsavtal, där den tänkte köparen får viss tid på sig att undersöka en kommande affär.

Företrädarna för företaget har under denna tid bett om att inte bli offentliggjorda.

Gamla kvarnen är en del i en mera övergripande planering av centrala Åtvidaberg. En tanke är att området bakom kvarnen, den så kallade Gropen ska kunna ge plats för nya bostäder.

Av intentionsavtalet framgår ett hinder för en sådan utveckling. Det är den järnhandel och byggvaruhus som ligger i Gropen.

Kommunen kommer enligt avtalet att på olika sätt verka för en flytt av handelverksamheten.

Det skulle öka attraktionskraften för lägenheter i Kvarnen och frigöra mark.

Samtliga berörda uppges i avtalet vara intresserade av en lösning som innebär att handeln flyttar.

Avtalet innebär inte att kommunen ska/kan ombesörja en flytt, men att man åtar sig att försöka hjälpa till med en lämplig lösning för alla parter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om