Föreningen firar 40 år – men behöver nya unga medlemmar

Örtagårdsföreningen Borago firar 40-årsjubelium. Men allt fler av medlemmarna börjar bli till åren. Med firandet hoppas Pia Johansson att föreningen kan profilera sig.

Här visar Pia Johansson upp sin favorit i trädgården: ringblomman. Den brukar hon nämligen göra ringblomssalva av som kan vara bra för sår. "En bekant till mig hade bensår, och det blev bra inom tre veckor av min salva", säger Pia.

Här visar Pia Johansson upp sin favorit i trädgården: ringblomman. Den brukar hon nämligen göra ringblomssalva av som kan vara bra för sår. "En bekant till mig hade bensår, och det blev bra inom tre veckor av min salva", säger Pia.

Foto: Hilda Boman

Åtvidaberg2024-07-11 10:00

Citronmeliss, timjan, rosmarin och såklart borago. Det är bara några av de örter som man kan dofta på i Örtagårdsföreningen Boragos trädgård som i år firar 40-års jubileum. 

– Borago officinalis är en gurkört som man till exempel kan använda till att ha i iskuber för drinkar, säger Pia Johansson medan hon vandrar i trädgården och ivrigt berättar om de olika örterna. 

Trädgårdsintresset har funnits med i hela Pias liv då hon i grunden är apotekstekniker. Men det var för 20 år sedan som före detta ordföranden visade trädgården för Pia. Hon blev medlem direkt och har med andra ord varit med halva tiden av föreningens livstid. För två år sedan tog Pia över som ordförande. 

undefined
Borago officinalis är örten som ligger till grund för trädgårdens namn. När den växer slår den ut till en blå fin blomma. Varje ört i trädgården har en egen lite skylt som förklarar vad de kan användas till.

Varje måndag åker Pia, eller någon annan av medlemmarna, till trädgården som ligger intill Bysjön och är där oftast flera timmar. För den fina trädgården kräver mycket arbete – något som börjar bli tufft för de få medlemmar som är kvar. 

– Vi är 35 medlemmar men bara tio som är aktiva. De flesta börjar bli till åren nu, så vi behöver fler. Man hinner inte med mycket arbete när man är själv här, säger Pia. 

undefined
10:e augusti klockan 11 arrangerar Åtvidabergs Örtagårdsförening Borago 40-årsfirande. Trädgården ligger intill Bysjön med utsikt över vattnet. "Det är många som inte vet att vi finns här", säger ordförande Pia Johansson.

Samtidigt menar hon att det inte bara handlar om arbetet, utan att gemenskapen i föreningen också är viktig. Det är dock sällan de är flera samtidigt i trädgården.

– Men när jag kallar till styrelsemöte kan det dyka upp fem–sju stycken, och det är så skönt när vi är fler här. Då kan vi hinna sätta oss ner och prata lite också. Vi måste ju hinna njuta, säger Pia.

Det är mest arbete på våren och hösten när det behöver rensas, krattas löv och grävas. Tidigare hade föreningen en person som gjorde de tyngre sysslorna, men då han gick bort för ett tag sedan, är det bland annat Pia som får göra det tunga jobbet.

– Vi skulle behöva någon stark man här som kan hjälpa till. Jag skadade min arm för ett tag sedan och kan bara använda min ena arm för det tyngre arbetet nu, säger Pia.

undefined
Pia Johansson har alltid haft ett brinnande intresse för trädgårdsarbete. Förutom att hon är ordförande i Örtagårdsföreningen Borago, har hon en egen trädgård att pyssla med hemma i Björsäter.

10:e augusti arrangerar föreningen en dag med aktiviteter och fika för att fira 40-årsdagen. Det kommer sättas upp ett tält, ordnas tipspromenad och lotterier. Vid dagens start kommer Solkanonklubben att sätta ett jubeliumsskott. Pia hoppas att dagen kan hjälpa föreningen att profilera sig och kanske få fler att vilja gå med. 

– Det skulle vara så roligt om det kom människor som ville hjälpa till. Det sitter ju folk här och fikar ibland, och de tycker det är så vackert, men det måste skötas också, säger Pia. 

undefined
Libbstickan är en av de populäraste örterna i trädgården berättar Pia: "Den påminner om buljong och är jättegod att ha i när man kokar potatis." Pia köper aldrig örter i affären, hon torkar örterna hemma och sedan räcker de året ut.
Karta: Åtvidaberg
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!