Från Melodifestivalen till att sjunga på vårdboenden

Musiken har alltid varit viktig för Catharina Lekander och den var en tillgång när hon tog sig igenom en allvarlig sjukdom.

Under den långa sjukdomsperioden var det svårt att uppskatta saker. Till slut fick Catharina Lekander nog och började leva istället. "Jag har gjort det jag i mitt hjärta har velat. Det är nog lättare att bli frisk då".

Under den långa sjukdomsperioden var det svårt att uppskatta saker. Till slut fick Catharina Lekander nog och började leva istället. "Jag har gjort det jag i mitt hjärta har velat. Det är nog lättare att bli frisk då".

Foto: Jennifer Grönquist

Åtvidaberg2021-12-29 17:00

Musiken har gått som en röd tråd genom Catharina Lekanders liv. Hon växte upp i en riktig musikfamilj och lärde sig både att sjunga och spela tidigt. Under åren som gått har hon arbetat med musiken på flera olika sätt.

När Catharina och hennes två systrar, Cristina och Helena, var runt 12-13 år gamla startade de gruppen Lekander sisters. 1985 var de med i Melodifestivalen, men då under namnet Bel Air. 

undefined
Catharina Lekander har flyttat mycket i sitt liv, men har alltid längtat tillbaka till Östergötland. Sedan 2017 är hon tillbaka i Åtvidaberg, en stad hon bodde i under stora delar av sin uppväxt.

Hur kom det sig att ni kom med i melodifestivalen?

– Vi skulle satsa på en ny show, och tog hjälp av en koreograf i Stockholm. Hennes man arbetade på skivbolaget Polar och vi började spela in låtar åt honom. Sen hade skivbolaget fått med en låt till melodifestivalen, men de hade ingen som skulle sjunga den, så fick vi göra det.

Bidraget blev utslaget i första omgången och slutade på en delad sjätte plats.

Nu bor systrarna långt ifrån varandra, men de sjunger fortfarande ihop ibland. Nyligen sjöng de tillsammans på en begravning, vilken de fick repa till digitalt.

– Vi fick skicka filer med stämmor till varandra, vilket var ett annorlunda sätt att repa på, skrattar Catharina. 

undefined
Från Mello till vårdboenden. Catharina Lekander har alltid tyckt om att arbeta med musiken på ett socialt sätt. "Det känns meningsfullt".

Efter att gruppen lade ner fortsatte Catharina med musiken på andra sätt. 1997 flyttade hon till Härnösand, där hon utbildade sig till musikhandledare. Här arbetade hon även lite med äldre.

– Jag har alltid tyckt om att jobba socialt med musik.

2003 bar det sedan av till Stockholm. Fram till 2006 utbildade sig Catharina till musikterapeut, men 2004 flyttade hon till Kalmar. Där arbetade hon som musiklärare på gymnasiesärskolan parallellt med studierna. 

– Det var ett fantastiskt jobb! Jag blev kvar där i 13 år. 

Sedan 2017 har Catharina jobbat som kulturarbetare hos Linköpings kommun. I arbetet åker hon runt på vårdboenden och servicehus där hon sjunger och spelar för dem äldre. 

– Det är ett fantastiskt meningsfullt arbete. De flesta kan ta in musik. Ibland börjar de som vanligtvis inte pratar plötsligt sjunga med. 

undefined
Den 3:e december släppte Catharina Lekander sin första egna låt, "Wishes Of My Heart". Nu ser Catharina fram emot att släppa mer av sin egen musik.

Catharina har flyttat mycket i sitt liv, vilket har gjort att hon har känt sig rotlös. Då hon är född i Vadstena, flyttade till Boxholm vid 6 års ålder och därefter till Åtvidaberg i sina unga tonår har Östergötland en speciell plats i Catharinas hjärta. 2017 flyttade hon tillbaka till Åtvidaberg.

– Jag har alltid längtat tillbaka till Östergötland. Det nya jobbet gjorde att jag kunde flytta hem igen. Sen hade jag träffat en gammal kärlek här också, säger Catharina och ler. 

Trots att Catharina strålar av positiv energi har det inte alltid varit så. Under 15 års tid led hon av livmoderhalscancer, något som även gjort att hon inte har kunnat få barn. 

– Det var en mörk period. Jag kunde inte uppskatta någonting. Men en dag kände jag att det fick vara nog. Då började jag leva istället. 

Under den här perioden började Catharina skriva egna låtar på ett annat sätt.

– Jag ville göra min egen typ av musik. Det var ett sätt att hitta mig själv. 

undefined
Under den långa sjukdomsperioden var det svårt att uppskatta saker. Till slut fick Catharina Lekander nog och började leva istället. "Jag har gjort det jag i mitt hjärta har velat. Det är nog lättare att bli frisk då".

Trots sjukdomen har Catharina genomfört sina utbildningar och gått sin egen väg i livet. 

– Jag har gjort det jag i mitt hjärta har velat. Det är nog lättare att bli frisk då. Det är viktigt att göra det man får energi av. Jag är jättetacksam över att jag nu är helt frisk och kan känna mig stark igen. 

Den 3 december släppte Catharina sin första egna låt, "Wishes Of My Heart". 

– Det känns jättekul. Det känns skönt att få ut en, jag har burit på de här låtarna länge. Nu är det dags att göra plats för nya. 

Catharina Lekander

Bor: Ljungebo, vid sjön Antravarden.

Familj: Sambon Roger.

Från: Född i Vadstena, men bodde även i Boxholm som barn. Flyttade till Åtvidaberg i de tidiga tonåren.

Bakgrund: Utbildad musikhandlare samt musikterapeut. 

Aktuell med: Låten "Wishes Of My Heart", som släpptes den 3 december. 

Livsmotto: "Var i balans och ta vara på nuet. Göra det man känner är rätt i hjärtat".

Karta: Åtvidaberg
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!