Klädkedja i konkurs igen – kan inte betala sina skulder

Skyltfönstren till Family House i Åtvidaberg är täckta med beigt kraftpapper. En liten lapp vid entrén anger skälet: Konkurs.

Skyltfönstren till Family house i Åtvidaberg är åter täckt av papp.

Skyltfönstren till Family house i Åtvidaberg är åter täckt av papp.

Foto: Lotta Willsäter

Åtvidaberg2024-10-28 20:00

Dörrarna till butikslokalen i City-gallerian mitt i Åtvidabergs centrum är låsta. 

Här öppnade klädkedjan Family House sin 25:e butik i början av 2018. 

Under pandemi-året 2020 sjönk försäljningen och i början av 2021 drogs butiken i Åtvidaberg med i en konkurs som drabbade nio av kedjans butiker. 

Ett år senare, klev nya ägare genom C-Stone AB in med en affärsupplägg om att fokusera på orter med mellan 10 000 och 20 000 invånare. En av dessa orter var Åtvidaberg.

I början av 2022 återöppnades Family House i Åtvidaberg, med ett sortiment av kläder, skor och andra accessoarer för hela familjen.

Den som tänkte shoppa kläder eller skor möttes av en lapp på dörren.
Den som tänkte shoppa kläder eller skor möttes av en lapp på dörren.

Nu har fyra bolag i koncernen efter egen ansökan under fredagen, försatts i konkurs. 

Det gäller koncernmoderbolaget Venditio retail of Sweden AB, samt OFC Family H AB, C-stone AB och FH Ängelholm AB.

I ansökan till Helsingborgs tingsrätt anges att bolagen "hamnat på obestånd och inte längre kan betala sina skulder." 

I bolagens senaste bokslut uppgår det samlade antalet anställda till 24 personer, fördelade på elva arbetsställen. Den samlade omsättningen var på drygt 46 miljoner kronor.

Family house i Åtvidaberg har haft sin verksamhet i lokaler i Citygallerian.
Family house i Åtvidaberg har haft sin verksamhet i lokaler i Citygallerian.

I Östergötland har kedjan genom OFC Family H AB haft butiker i Åtvidaberg och Mjölby. Så sent som i mitten av oktober stängdes butiken i Mjölby.  Ägaren Mikael Ask uppgav då: "Det beror på dålig lönsamhet. Det har det varit under hela vår tid i Mjölby." 

Samtidigt uttalade han att "Det är för dålig fart generellt, men butiken i Åtvidaberg funkar".

Corren har sökt ägaren Mikael Ask, samt advokat Björn Christoffersson som utsetts till konkursförvaltare. Butikspersonal i Åtvidaberg uttalar sig inte i nuläget.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!