650 seniorer intog Folkparken: "Ska hem och sporta nu"

Det var folktätt i Folkparken när Åtvidabergs Sparbank bjöd in till Seniordagen.

Seniordagen i Folkparken i Åtvidaberg lockade många seniorer.

Seniordagen i Folkparken i Åtvidaberg lockade många seniorer.

Foto: Kristina Levinsson

Åtvidaberg2022-09-15 20:15
undefined
Seniordagen i Folkparken i Åtvidaberg lockade många seniorer.

De äldre i Åtvidabergs kommun bjöds in till en seniordag under torsdagseftermiddagen i Folkparken. Bakom evenemanget stod Åtvidabergs sparbank. 

– Det är fjärde gången som vi ordnar det här, berättar Christian Ottosson, vd på Åtvidabergs sparbank. Det är åternäring, vårt sätt att ge tillbaka till kunder och samhället. Vi har delat ut runt 650 biljetter till seniorer och vi har förberett med drygt 300 liter soppa. 

undefined
Många biljetter hade delats ut till Åtvidabergs seniorer.

Framför dansbanan står det långbord i flera rader och det är nästan fullt vid alla bord. Seniorerna bjöds på gulaschsoppa med bröd och dryck. På scenen föreläste Ingrid Grönqvist om hälsa och träning som livsstil och Ragnar Dahlberg föreläste om att vara en aktiv senior. Därefter gavs möjligheten att dansa till musik från Blue Berrys på dansbanan.

undefined
Föreläsarna Ragnar Dahlberg och Ingrid Grönqvist på scenen.

 

undefined
Paret Leif och Gunilla Hall tar med sig föreläsarnas kloka ord hem.

Paret Leif och Gunilla Hall har varit med på seniordagar tidigare år och uppskattar det mycket.

– Vi tycker att det är ett bra initiativ av Sparbanken att de ordnar det här. Vi har just lyssnat på Ragnar Dahlbergs föreläsning. Det var kloka och tänkvärda ord. Nu ska vi hem och sporta, säger paret Hall.

undefined
Victoria Rasch och Birgit Jensen var lite sugna på att dansa.

Besökarna Birgit Jensen och Victoria Rasch är här för första gången. De kom för att de ville lyssna på Ragnar Dahlberg och dansa till Blue Berrys.

– Det är bra för alla äldre att komma ut på aktiviteter och att träffa människor, säger Birgit.

Victoria håller med och tillägger att det är ett bra band som spelar här i dag.

– Det är Blue Berrys, och de kör bra musik, säger Victoria.

undefined
Ann-Marie Wärnelius, Ruth Wärnelius och Kerstin Wärnelius, en nöjd trio.

Vid ett av långborden sitter tre svägerskor på rad, det är Ann-Marie, Ruth och Kerstin, samtliga med samma efternamn, Wärnelius.

– Det är så trevligt här och välorganiserat. Vi har varit här förut när det har anordnats. Det är så kul att träffa folk och vara sociala, säger de alla tre.

undefined
Soppan var jättegod tyckte Lars och Margareta Johansson.

 Paret Margareta och Lars Johansson är mycket nöjda med dagen.

– Vi såg en annons i Corren om Seniordagen, men när vi kom till Sparbanken för att hämta biljetterna så var de tyvärr slut. Men de var snälla och skickade hem biljetterna till oss. Sparbanken är viktig för oss, det är en fysisk bank och det är jättebra. Vi kan få ut kontanter där, säger Margareta.

undefined
Ing-Britt Mattfolk, är en nöjd besökare.

Ing-Britt Mattfolk tycker att det är roligt att komma ut och träffa andra seniorer. Hon är här för andra gången.

– Det är väldigt fint att det här ordnas, med mat, föreläsningar och musik, säger Ing-Britt. Det är en mycket uppskattad dag.

Karta: Åtvidaberg
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!