Så vill de ha aktivitetshallen

Bättre arbetsmiljö, en insats för miljön och flexibilitet. Det är några av kraven när bildningsnämnden tittat på aktivitetshallen.

SÅ VILL DE HA DEN. Bildningsnämndens politiker har funderat kring aktivitetshallen som planeras att börja byggas i Motala nästa år.

SÅ VILL DE HA DEN. Bildningsnämndens politiker har funderat kring aktivitetshallen som planeras att börja byggas i Motala nästa år.

Foto: Jens Bollius

2017-12-26 17:00

Bandy

Bandyisen som när som helst kan läcka ammoniak är ett arbetsmiljöproblem och dessutom miljöfarlig. Därför är ett av de stora kraven från bildningsnämnden när man tittar på en aktivitetshall att köldmediet ska bytas ut till något betydligt bättre.

– Problemet är att de nya köldmedlen inte gör så att vi kan få is tidigt om man inte bygger en hall. Därför anser vi att planen behöver byggas in, säger ordförande Nicklas Rudberg (S).

Ett annat krav från majoriteten i bildningsnämnden är att hallen ska byggas flexibelt och att den ska kännas lagom full även när den inte är det.

– Det handlar om att använda ytorna på rätt sätt. Vi tänker att man kan använda sig av flyttbara gradänger istället för fasta läktare. Om den rymmer 3000 personer så ska man ändå kunna få den att kännas full när det bara är 1000 besökare. Besökarens upplevelse är viktig, säger Nicklas Rudberg.

Även övriga ytor menar han behöver vara flexibla för att lokalerna ska kunna användas till olika aktiviteter.

– Sedan bygger vi inte allt på en gång utan tanken är att kunna lägga till boxar allt eftersom, om det exempelvis kommer en sportaffär och vill ha utrymme, säger Nicklas Rudberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!