Resultatet före skatt är också lägre än föregående år, cirka 14 miljoner kronor mot omkring 44 miljoner kronor.
Totalt ger det en rörelsemarginal på 1,3 procent, som är lägre än 2020. Då var rörelsemarginalen 2,7 procent.
I jämförelse är rörelsemarginalen i snitt i svenska företag 7,8 procent, enligt de senaste uppgifterna från SCB. I branschen parti- och provisionshandel utom med motorfordon är motsvarande snitt 5,1 procent.
Actia Nordic grundades 1989. Bolagets huvudbransch är partihandel med diverse övriga maskiner och utrustning, tillverkning av kommunikationsutrustning och övriga stödtjänster till transport.
Företaget har 109 anställda, enligt årsredovisningen, vilket är 12 färre än 2020.
Den högsta utdelningen de senaste fem åren blev det 2017. Då var summan knappt 1,1 miljoner kronor.
Vd är Rolf Christian Sahlén (56), medan Jean-Louis Pech (61) är styrelseordförande.
Största företagen i branschenActia Nordic har den andra högsta omsättningen i Linköping i sin specifika bransch, som officiellt heter partihandel med diverse övriga maskiner och utrustning.
Det finns 32 företag i samma bransch i Linköping.
Översikten nedan visar företag i branschen ordnade efter rörelseintäkter. Informationen är hämtad från den senast registrerade årsredovisningen och kan ändra sig när nya årsrapporter kommer in.
Företaget är också på plats 4 på intäktstoppen i Östergötlands Län, och nummer 36 på Sverigetoppen.